1105 Een afzonderlijk hoofdstuk is gewijd aan het versterken en herstellen van bestaande bruggen, waarbij is aangegeven hoe onder bepaalde omstandig heden van bouwvallen profijt kan worden getrokken, alsmede het geschikt maken van spoorbruggen voor gewoon verkeer. Van het onderwerp wegen worden vervolgens o.m. uitvoerig besproken de eischen, de constructie en verdere uitvoering van colonnewegen, wegen in trechtervelden en wegen in geïnundeerd terrein, wegwijzers en verkeers regeling alsmede onderhoud en herstelling van wegen. De bouw van kabelbanen (zoowel enkelvoudige als samengestelde) in Ned. toegepast in polderland, geïnundeerd gebied en duinterrein; ook voor ons van belang wordt voorts aan de hand van een serie aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende teekeningen helder uiteengezet. Bij de beperking van waterwegen wordt aan beschoeiingen, stuwen en kistdammen ruime aandacht besteed, terwijl ten slotte een serie duidelijke schetsen met niet meer tekst dan noodig is een goed inzicht geeft in de constructie van los- en laadplaatsen, in het bijzonder van drijvende en vaste steigers. Dl. 2 (legering en verpleging) behandeld achtereenvolgens watervoorzie ning (organisatie, waterwinning en waterzuivering)reiniging en vuilver- wijdering (wasch- en badinrichtingen, ontluizing en vuilverwijdering) barakkenkampen (voor troepen en geïnterneerden), inrichtingen voor den geneeskundigen dienst (verbandplaatsen en ziekenbarakken) en begraven te velde. Dl. 3 (verschillende werkzaamheden) vormt de sluitsteen der bijlage C en behandelt achtereenvolgens gereedschappen en werktuigen (de bijzon dere werktuigen van de pioniers als heien, takels, dommekrachten, lieren, pompen, excavateurs en pneumatische werktuigen) met hun gebruik, grond en heiwerk, ontwatering en betonwerk (ook voor onzen bouwdienst van nut), werkzaamheden ten behoeve van luchtstrijdkrachten (o.m. aanleg van vliegparken)hindernissen (electrisch geladen draadhindernissen, geïmpro viseerde onderwaterzettingen en het opruimen van mijnen), stalen uitkijk- stellingen, pionierparken en materialendepots, wenken omtrent werkindee- ling en een aantal tabellen met technische gegevens, o.m. betreffende traag heidsmomenten, toe te laten spanningen, winddruk, toegepaste mechanica, handelsmaten en gewichten en benoodigde transportmiddelen. Geresumeerd een drietal wederom uitstekend verzorgde voorschriften in handig formaat, waarvan verschillende gedeelten ook voor ons zoowel voor de pioniers als voor den geniedienst zonder meer bruikbaar zijn. W. 9. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Tactiek. De Militaire Spectator no. 6. De verdediging in verleden en heden met een blik in de toekomst, door le Lt. M. R. H. Calmeyer. Als slotbeschouwing van bovengenoemde artikelenreeks (zie vorig tijd schriftoverzicht) behandelt Schr. „de toekomst", waarbij hij niet denkt aan een oorlog in een verre, onbestemde toekomst, doch aan „den oorlog van morgen". De afstootende kracht van het infanterievuur tegenover levende strijd krachten zal in dien oorlog nog grooter zijn dan in den wereldoorlog. Daar tegenover staat, dat na den wereldoorlog de zware mitrailleurs in wezen een defensief wapen ook voor offensief gebruik geschikt zijn gemaakt en de bewapening der infanterie met krombaanvuurwapenen (mijnwerpers, mor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 77