1107 dat „gemoderniseerd" nog veel grootere toekomstkansen heeft, ten gunste van de motoriseering wordt afgebroken en dat zijn bestaan wordt vernietigd op grond van een plaatsvindende wisseling waarvan het nog geheel onzeker is of dit in de toekomst zal voldoen. Het parool moet dan ook niet luiden „motoriseering of cavalerie" doch „suum cuique" (aan elk het zijne). Aan gezien de oplossing van het vraagstuk niet in vredestijd kan worden ver kregen, heerscht thans in deze meeningsstrijd een gevechtspauze. Daar tegenover is de strijdvraag „mechaniseering of motoriseering" in een acuut stadium gekomen. In de meeste legers is men tot een compromis geko men; de samenstelling van de moderne Fransche cavalerie-divisie is daarvan een typisch voorbeeld: 1 brigade dragons portés", 1 bataljon motorrijders, 1 regiment pantserwagens, 1 tankregiment, 1 gemotoriseerd artillerie-regiment; alzoo een bewuste samenvoeging van gemechaniseerde en gemotoriseerde troepen. Onder den invloed van de ideeën van den Eng. gen. Fuller en den militairen schrijver Liddell Hart houdt Engeland nog vast aan de volledige mechanisee ring, zooals moge blijken uit de dit jaar gehouden manoeuvres in de omge ving van Hungerford. De resultaten waren niet bevredigend, men schreef dit echter toe aan de fouten, welke door de commandovoering waren ge maakt. Terecht vraagt Schr. zich af of hier de fout niet meer moet worden gezocht in de organisatie van het wapen en in het tactisch gebruik dat ervan is gemaakt. Hij geeft v.w.b. het tactisch gebruik vervolgens de volgende be schouwingen: In het algemeen zijn er twee gebruiksmogelijkheden van het pantserwapen, namelijk a) de forceering van de doorbreking ais inleiding voor de beslissing; b) de aanval tegen den vrijen vleugel zoomede in de flanken en in den rug van den vijand. ad a) Het laat geen twijfel, dat voor deze taak het pantserverband zich bijzonder eigent, daar het element „verrassing" volledig tot zijn recht kan komen. De gereedstelling voor den aanval kan in één nacht plaats vinden, doorbreking wordt in drie „golven" uitgevoerd. In de eerste plaats de lichte vechtwagens, welke als verkenner dienst doen. Dan volgt een tweede afdee- ling bestaande uit middelbare en zware wagens, welke de eigenlijke door breking uitvoert, terwijl ten slotte de derde „golf" op voldoend grooten af stand als reserve volgt om de resultaten van de doorbreking uit te buiten en den strijd „im freien Feld" voort te zetten. Bij het inzetten van den aanval zal getracht worden de vijandelijke artillerie door het eigen artie-vuur tot zwijgen te brengen. De strijdmethode brengt dus niets nieuws, zij gelijkt volkomen op de methode volgens welke de infanterie een doorbreking uit voert. „Das System ist geblieben, nur die Mittel sind andere." Tot op net oogenblik dat, zooals boven werd aangegeven, de strijd „im freien Feld" zal worden gevoerd, is het pantser-verband zelfstandig opgetreden. De situatie wijzigt zich nu; het verder zelfstandig doorzetten van den aanval zou tot gevolg hebben, dat de pantsertroepen afgesneden zouden worden van hun verbindingslijnen, weshalve onmiddellijk nadat de doorbreking gelukt is, het „gat" geslagen is, infanterie, artillerie en andere hulpwapens moeten worden ingezet om het verkregen succes te bestendigen en verder uit te breiden. Wel is waar zal het pantser-verband nog eenigen tijd in den rug van den vijand kunnen optreden, de tijd is echter zeer begrensd met het oog op de beperkte hoeveelheid bedrijfsstoffen, welke kan worden medegevoerd. Uiteraard zullen de evenbedoelde infanterie, artillerie en andere hulp wapens zoo kort mogelijk achter het pantserverband moeten volgen om den vijand geen gelegenheid te geven tegenmaatregelen te nemen. Het zal dus noodig zijn gebruik te maken van versnelde middelen van vervoer welke tevens „gelandegangig" zijn; het „gemotoriseerde verband" wordt in werking gesteld. Met het oog op de „doorbreking" is het dus logisch, dat de Franschen

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 79