1113 Artillerie. Organisatie en tactisch gebruik. Mil. wiss.Mitt. van Mrt., Apr. en Mei 1935 bevatten een Taktikaufgabe 1 van Oberst des BH Emil Zellner, welke een begin vormt van een reeks tact- applicatorische studiën, gebaseerd op de nieuwe gevechtsvoorschriften van het Oostenrijksche Leger. De studie behandelt het innemen van een verdedigende stelling. Zij leent zich bezwaarlijk voor het geven van een volledig overzicht, doch enkele gedeelten mogen hieronder worden aangestipt. Organisatie Afdeelingsstaf Veldartillerie. 1. Staf-sectie (62 man) le .echelon: Commando: Cdt., adjud., gasoff., tromp; arts, paardenarts (allen ber.). Bev.midd. en ordsn.groep: 2 man bev.midd. (ber.) met 2 pakpaarden 2 ber.ordsn., 1 wielr. Verk.patr.: 1 off., 2 ruiters. Art.verbind.patr.: 1 off., 2 ruiters. Mitr.groep: 8 man. Schrijvers (Kanziei): 1 o.o., 3 man. 2e echelon: Weerstation: 1 off., 1 o.o. (bereden). Rekenbureau: 2 man. 3e echelon: le Hulpdienstgroep: 1 o.o. (ber., treinedt.), 1 wagenmaker, geneesk. troep (3 man), ontsmettingspatr. (4 man), 4 paarden- opp., 1 res.man. 2e Hulpdienstgroep: 1 slager, 2 koks, 1 schoen- en 1 kleerm. Treingroep: Gev.Trein: Keukenwagen en fouragewagen i a 4 pn. 6 geleiders j Verpl.Trein: Levensmiddelenwagen a 2 paar- den. 4 auto- I Bagagetrein: Bagagewagen a 2 paarden, bestuurders Transport van personen, radiostation, deelen van mitr. en telef.uitr.: 1 wagen a 4 pn., en 2 1%-e. auto's. Voor telefoonsectie: 1 telef. wagen a 4 paarden. 2. Telefoon-sectie. Sectietroep: 1 off. (ber.), 1 o.o., 2 man, 1 wielr., 1 paardenopp. 0 ber.telef.patrs.: 6 ruiters l 6 toestellen, 12 km. lichte veldkabel en 3 onb.telef.pats.: 6 man 6 kleine seintoestellen. Seinpatrouille: 2 middelbare seintoestellen (te bedienen door telefn.). Radiopatr.: 2 zendstations met 4 man (rijw.), 1 ontvangstation 1 man (rijw.). De artillerie-paragraaf uit het „Divisiebevel voor de verkenning en het bezetten van de stelling Z.W. van Aangeteekend zij, dat het divisievak is verdeeld in 2 reg.vakken: Oostvak en Westvak. De artillerie bestaat uit: Div.art.cdt., Waarnemingsafd. (Co. batterij en meetbatterij), 1 reg.art. (Staf en 3 afdn. a 3 bijn lichte art.), 1 Afd.middelb.art. (3 bijn.) 4. Artillerie. Taken: a. Vertraging van 's vij. opmarsch door het gros van de div.art., vnl. de beheersching van de naar het div.vak voerende wegen en door vroegtij dige ondersteuning van de vooruitgeschoven troepen bij hun terugtrek ken op de stelling. b. Ondersteuning der voorposten, in het bijzonder vóór F. beek en S. beek door zoo veel mogelijk batterijen. c. Geconcentreerde werking ook in de verder af liggende vermoedelijke vij. gereedstellingen en „Sammelraume", Z. deel L. bosch, enz d. Bestrijding vij .art. e. Afsl.vuur vóór de hoofdweerstandslijn, nadruk vóór Vak Oost. f. Afgrendelen van vij. doorbraken in de stelling en geconcentreerde wer king bij tegenstooten van de eigen troepen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 85