1118 hoeksnelheden en 2e) dat, waarbij de wegsnelheden van het luchtdoel de basis vormen voor het bepalen der schietgegevens (temp., elevatie, kaarthoek). De schr. acht een ideale oplossing wellicht mogelijk door een combinatie der beide stelsels. Van de electr. overbrengingssystemen wordt besproken het stepsysteem (wijzers bij de vuurmonden verplaatsen met kleine sprongen) en het syn- chroonsysteem. Een tabellarisch overzicht van verschillende toestelsystemen besluit het overzicht. M otoriseering. Luit. E. Moser geeft in het artikel Der Motor in der Armee in de Schweiz. Monatschrift für Off. aller Waffen van Jan. 1935 een overzicht met foto's betreffende de aan gemotoriseerde legervoertuigen te stellen eischen. Een volledige opsomming wordt gegeven van de door de Engelsche legerleiding gestelde eischen voor vrachtauto's (zes wieiers). De Engelsche autofabrieken, die zich bij haar particuliere fabricage aan deze eischen houden, krijgen subsidie van het gouvernement. Daarna worden de door de Duitsche leger leiding gestelde eischen behandeld, waarna een overzicht van de vechtwagens volgt. Voor wat betreft de motor wordt gezegd, dat de laatste jaren in steeds grooter aantal Dieselmotoren worden toegepast, den allerlaatsten tijd ook houtgasmotoren, waarvoor het brandstofvraagstuk echter nog niet opgelost schijnt. Dit laatste is eenvoudiger bij gebruik van calciumcarbid voor den motor. Overigens blijft het brandstofvraagstuk als geheel en de aanvoer in oorlogstijd ook bij benzinemotoren moeilijk. Dit is een der redenen waarom de motoriseering in vele legers slechts ten deele wordt doorgevoerd. Volgens het Mil. Wochenblatt van 25-4-'35 is bij het Fransche leger Vz deel van de divisie-art., de geheele art. van het leger en van de legergroepen gemotoriseerd, de ld.art. voor het grootste deel. Met de motoriseering van de korpsart. is een aanvang gemaakt. Daarmede is dan 40% van de art. van het vredesleger gemotoriseerd. T. Geneeskundige Dienst, enz. Journal of the Royal Army Medical Corps, Vol. LXV, No. 2, Augustus 1935 „The malaria epidemie in Ceylon, 1934-'35" by Lieutenant-Colonel R. M. Dickson. In een beknopt artikel worden hier enkele belangwekkende mededeelingen gedaan over de grootste en ernstigste malaria-explosie, die zich ooit in Cey lon heeft voorgedaan. De epidemie trad op in het Zuid-Westelijk quadrant, de z.g. vochtige streek van het eiland. Deze streek, doorkruist door drie groote rivieren, wordt gewoonlijk minder aangetast dan de gebieden in het Noord-Oosten. Geen infecties werden waargenomen boven de 2400 voet. Zelfs in Colombo en enkele andere plaatsen aan de kust, die als malariavrij worden beschouwd, deden zich gevallen voor. Ongeveer 1/5 van de opper vlakte van Ceylon, bevolkt door 3,5 millioen menschen (het is de dichtst bevolkte streek) werd door de epidemie geteisterd. De overbrenger, de Anopheles culicifacies, kwam in phenomenale aantallen voor. In 1934 had de Zuid-Oostmoesson bijna niet gewaaid. November en December waren onge woon droog geweest. De moerassen en rivieren waren in tallooze vijvertjes, helder stilstaand water vormende, veranderd. Aldus waren er ideale broed plaatsen voor de overbrenger ontstaan. De infectie-index was zeer hoog, tot 21%. Verhoogd polikliniekbezoek werd 't eerst in October geconstateerd in een streek normaal sterk endemisch besmet. Op het hoogtepunt van de explosie was

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 90