1119 het polikliniekbezoek 10 maal het normale. Van Gouvernementswege werden 60000 patiënten per dag behandeld. In het midden van de 2e week van De cember had ongeveer een millioen menschen aan malaria geleden. In vele derpen waren alle bewoners tegelijkertijd ziek. De tertiana domineerde, de tropica kwam in ongeveer 10 der gevallen voor. De quartana was zeldzaam. In en rond Colombo deed zich de tropica echter in rond 90 der gevallen voor. De gewone complicaties warende dysenterische vormen, convulsies bij kinderen en eigenaardige oedemen aan gelaat en voeten gedurende de reconvalescentie (vooral bij kinderen). De letaliteit was niet hoog. Genoemd wordt een cijfer van nog geen 3 Te Colombo daarentegen was deze hooger, n.l. bijna 7 De maatregelen van het Gouvernement warenmassabehandeling met chinine en waar noodig voedselverstrekking. Temidden van elke groep van besmette dorpen werd een behandelingscentrum opgericht, in de dicht be volkte streken op afstanden van 3 mijlen of minder. Aldus werd op ruime schaal poliklinische behandeling mogelijk. Daarbij werd gestreefd naar de meest nauwkeurige reportage omtrent het verloop van de epidemie. De stand aardbehandeling bestond uit 3 maal daags ongeveer 500 mgr. sulfas of bisul- fas chinini per volwassene er werd op de poliklinieken nooit meer dan voor 2 dagen medegegeven. Plasmochine en atebrine werden alleen in de hospitalen verstrekt. Medicamenteuse prophylaxis onder de bevolking had niet plaats. Wel werd aan het geneeskundig personeel elke avond ongeveer 600 mgr. chinine gege ven deze maatregel kon echter niet volledig worden doorgevoerd. De meer derheid van het personeel der hospitalen en der poliklinieken kreeg ook malaria. Buiten de steden konden anti-larvaire methoden niet worden toegepast. Groote aantallen medici en geneeskundig hulppersoneel (o.a. 200 medische studenten) werden voor de bestrijding van de epidemie gemobiliseerd, terwijl daarvoor zoowel door het Gouvernement als door particulieren belangrijke fondsen beschikbaar werden gesteld. Archives de Médecine et de Pharmacie militaires, Tome CUI, No. 2, Augus tus 1935. „L'Ecole du Service de Santé militaire" par Médecin Géneral Morvan. Onlangs werd het vaandel van deze te Lyon gevestigde opleidingsschool, in 1928 reeds begiftigd met het oorlogskruis, gedecoreerd met het Legioen van Eer en in verband daarmede is vrijwel dit geheele nummer gewijd aan de roemrijke traditie van deze school en aan de nagedachtenis van de vele militaire geneeskundigen en apothekers, die hier hun opleiding hebben geno ten en zich later in hun daden hebben onderscheiden, zooals de inleider zoo treffend zegt „héros connus et inconnus, qui ont su exprimer en des actes admirables leur culte de la science et leur ame de soldat, et en fait rejaillir l'éclat sur l'Ecole qui les avait formés". De inleiding begint met de kernachtige uitspraak van Percy „Chirurgien en chef de la Grande Armée" gericht aan zijn jonge militaire geneeskundigen „Allez oü la Patrie et l'Humanité vous appellent, soyez toujours prêts a ser- vir l'une et l'autre et, s'il le faut, sachez imiter ceux de vos généreux com pagnons morts dans le même poste d'honneur qui vous est confié, martyrs de ce dévouement intrépide et magnanime, qui est le véritable acte de foi des hommes de votre état". In een historisch overzicht passeeren de verschillende oorlogen de revue, waarin ook de militaire geneeskundigen met oneindige toewijding en plichts betrachting hun taak onder de moeilijkste omstandigheden hebben verricht en zeer vele namen worden genoemd van degenen, die sneuvelden of als slachtoffer van hun plicht vielen. Tijdens den wereldoorlog lieten alle leer lingen van de school zich inlijven als hulp-geneesheeren; van de 558 leerlingen zijn er toen 44 gesneuveld.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 91