1120 Van 1919 tot 1934 hadden niet minder dan ongeveer 400 eervolle vermel dingen plaats voor op de „theatres d'opérations extérieurs" bewezen bijzon dere diensten. De tekst van al deze eervolle vermeldingen wordt geciteerd. Dan volgt een lijst van de sinds 1919 uitgereikte „Médailles des Epidémies", een lijst van de sinds 1911 voor den vijand gesneuvelde oud-leerlingen van de school, een opgave van de oud-leerlingen, die als slachtoffer van hun plicht vielen en ten slotte o.m. nog verslagen van diverse officieële plechtigheden, die aan de school plaats vonden. Het nummer is lezenswaard. Het weerkaatst iets van den prachtigen geest, die in een instituut met een dergelijke traditie heerscht en men komt tot het besef van de sterke vormende kracht die van zoo'n milieu uit moet gaan en op elke leerling haar onuitwischbaar stempel zal drukken. H. BOEKBESPREKING. Ter recensie ontvingen wij van TEULINGS' Uitgevers Mij. de brochure „Voorzorgs- en beveiligingsmaatregelen te nemen door gezinshoofden met het oog op eventueele gasaanvallen" door A. W. CLAASEN, kapitein der infanterie, Leeraar aan de Militaire Gasschool (Ned.). Uit het op den omslag opgenomen motto, „Het is een leidraad voor hen, die slechts in staat zijn geringe geldelijke offers te brengen voor de veiligheid van hun gezin; en ieder zal zich deze offers moeten getroosten, omdat nala tigheid niet alleen hemzelf, maar ook zijn medeburgers treft", blijkt reeds zeer duidelijk wat schrijver met de uitgave beoogt. Zonder dat het publiek zich naar aanleiding van het verschijnen van deze handleiding behoeft te verontrusten, is het een gelukkig verschijnsel dat men er zich van bewust wordt, dat deskundige voorlichting van de burger bevolking op dit gebied meer en meer noodzakelijk wordt. In deze zeer beknopt gehouden brochure geeft de schrijver op voor iederen leek begrijpelijke, overzichtelijke wijze aan, al hetgeen men moet weten om met voor een ieder bereikbare middelen een doeltreffende bescherming voor zichzelf en zijn gezin tegen strijdgassen en brandbommen te verkrijgen. Voor een overzicht van het behandelde moge een korte opsomming van den inhoud hieronder volgen. Inleiding. De strijdgassen. Gasbescherming. Het gasmasker. Neutraliseerende stoffen en verdere benoodigheden. Wat moet er gebeuren na het sein „luchtalarm"? Maatregelen tegen brandbommen. Wat ieder moet weten omtrent het verleenen van eerste hulp aan gas- zieken en bij verwondingen door brandbommen. Zeer duidelijke teekeningen en schetsen zijn in den tekst opgenomen. Hoewel, tengevolge van de geheel andere omstandigheden waaronder de burgerbevolking in Ned.-Indië verkeert, voornamelijk voor wat betreft den bouwtrant en de inrichting der woningen, het boekwerkje niet zonder meer in zijn geheel door de bevolking hier te lande kan worden toegepast, kan de lezing ervan een ieder op dit gebied een duidelijk inzicht verschaf fen in de kwestie van de uitvoering der gasbescherming van de burger bevolking en daarom ten zeerste worden aanbevolen. E.v.G. Hier worden behandeld de z.g. collectieve en bijzonder collectieve gasbescherming.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 92