1210 Verder wordt nog opgemerkt, dat vaak pleuritische exsudaten worden gezien, die niet purulent zijn. Meer en meer wordt waargenomen, dat het empyeem ook niet op de klassieke wijze enkele dagen na de crisis acuut inzet, maar als een dief in den nacht optreedt, terwijl het proces nog op zijn hoogtepunt is („syn-pneumonisch empyeem"), gelijk zulks ook tijdens de pandemische influenza van 191819 het geval was en waardoor in sommige kampementen van het Amerikaansche leger een sterftecijfer van over de 70 werd veroorzaakt In verband hiermede werd de „American Empyema Commission" opgericht, die vele waardevolle gegevens verzamelde. O.m. constateerde deze, dat het relatief goedaardige meta-pneumonische empyeem door de pneumococcen, de kwaadaardige syn-pneumonische empyemen daar entegen door streptococcen werden veroorzaakt. Vroege „open" behandeling bleek bij deze empyemen funest, herhaalde aspiratie bleek nuttig, totdat men zeker kon zijn, dat zich voldoende adhaesies hadden gevormd. De lezing van dit artikel kan zeer worden aanbevolen; het beziet vele dingen weer eens van een anderen kant. Captain O. J. Mink, Med. C. U. S. Navy geef in een artikel „A consideration of the prophylaxis of acute cerebrospinal fevereen uiteenzetting van de beteekenis van de verschillende preventieve maatregelen tegen deze ziekte, die in 1917 in de mobilisatiekampen van het Amerikaansche leger zoo ont zettend veel slachtoffers maakte, dat dit de manschappen dreigde te demora- liseeren. De voornaamste conclusies van den schrijver luiden: Er moet niet te veel waarde worden gehecht aan het ontdekken en daar na isoleeren van de bacillendragers als preventieve maatregel. Aan een behoorlijke ligplaatsruimte en ventilatie moet de noodige aandacht worden geschonken, maar „it is unwise to become hysterical on the subject". In de eerste maanden moeten recruten onder nauwkeurig toezicht staan, omdat zij juist in deze periode van aanpassing bijzonder ontvankelijk zijn voor infecties. Het is voor hen de kritieke tijd, waarin zij beschermd moeten worden voor schadelijke klimaatsinvloeden, surmenage en dergelijke. Zonder de belangrijkheid van deze maatregelen uit hef oog te verliezen, moet toch ook niet worden vergeten, dat inentingen( tegen pokken, typhus enz.) den weerstand tijdelijk verminderen. Een verhoogd ziektecijfer door bronchitis, angina, influenza enz. moet als waarschuwingsteeken naar behooren worden gewaardeerd, aangezien daar door de bodem wordt bereid voor de meningococceninfecties. De meningococceninfectie vertoonen slechts in een bepaald percentage het beeld van den meningitis; de septichaemische vormen en de geïsoleerde aandoeningen van de nasopharynx en de bijholten komen algemeen voor. Archives Médicales Beiges, 88e AnnéeNo. 8, Augustus 1935. Van 27 Juni3 Juli 1935 werd te Brussel het „Vllle Congres International de Médecine et de Pharmacie Militaires" gehouden. Tijdens de door den Belgi schen Minister van Defensie gepresideerde inaugurale zitting werd een aan het Congres gerichte boodschap van den Luitenant-Generaal van den geneeskundigen Dienst Derache, de president van het permanente comité voor dit congres, die door ziekte verhinderd was (en onlangs is overleden) door zijn vervanger Generaal Declercq, Inspecteur van den M.G.D. in België, voorgelezen. Deze boodschap is zeer lezenswaard. De in vele opzichten bijzon dere positie, de taak en de plicht van den officier van gezondheid wordt er in een kort bestek op treffende wijze in belicht. „Nous n'avons pas seulement, nous, médecins militaires, a cultiver et a „soutenir la réputation et la noblesse du corps medical, mais encore a défendre „et a entretenir d'autres traditions: les traditions de l'Armée. Moins que partout ailleurs, le Devoir y tolère de faiblesse et l'Honneur n'y peut êtne „entaché.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 100