1212 de belangrijkste verkeerspunten der ondergrondsche spoorwegen, terwijl reeds gedetailleerd uitgewerkte aanvalsplannen t.a.v. van Parijs en omgeving zouden bestaan. In aansluiting aan interviews met Wickham Steed, wiens onthullingen na tuurlijk veel opschudding teweegbrachten, heeft de Fransche pers een serie enquêtes geopend. Zoo verscheen in de „Journal" een interview met Prof. Trillat van het Institut Pasteur. Deze erkende de mogelijkheid van een mi- crobenoorlog maar gaf ook te kennen, dat het slagen van zeer veel factoren zou afhangen (temperatuur, luchtdruk, vochtigheidstoestand enz.). Er wordt dan een en ander medegedeeld omtrent de proefnemingen van Trillat over de overbrenging door de lucht van de kippencholera, hetgeen inderdaad moge lijk schijnt te zijn, terwijl hij er in 1933 in zou zijn geslaagd kippen door de lucht voor de kippencholera onvatbaar te maken. De verschillende ziektekiemen, die als wapen bij een bacteriologische oor logvoering zouden kunnen worden gebruikt, passeeren dan de revue. Zij worden verdeeld in twee categoriëen, nl. de voor den mensch en de voor dieren schadelijke kiemen. O.m. worden genoemd de verwekkers van gele koorts, dysenterie, diphtherie, vlektyphus, pest, cholera, typhus, pokken, griep en voor de dieren kwade droes en milt.vuur. De verspreidingswijze, resistentie, gemakkelijkheid van in cultuur brengen, alsmede de bestrijdings middelen worden kort besproken, waarbij ook de herhaalde pogingen van de Duitschers in den wereldoorlog in herinnering worden gebracht om onder de dieren van de vijandelijke legers (in Frankrijk en in Roemenië) epidemieën van kwade droes te doen uitbreken. De schrijvers geven zich wel rekenschap van de vele moeilijkheden om op doeltreffende wijze „nuages bactériens" te verspreiden, zij erkennen ook wel, dat het een tweesnijdend zwaard is en dat steeds de epidemieën de eigen troe pen zullen bedreigen, maar zij steken toch hun vrees voor dit modernste wa pen niet onder stoelen of banken. Het boekje geeft echter niets positiefs om die vrees te motiveeren en de schrijvers openen ook geen nieuwe gezichts punten. Naar ons inzicht ontbreken aan de bacteriologische oorlogvoering nog altijd de reëele grondslagen. H.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 102