„Das ist ein Hirngespinst, von dem die Franzosen eingenommen sind, „das jedoch wie alles andere vorübergehen wird. Die Franzosen "brauchen Ruhm und Befriedigung ihrer Eitelkeit, aber von Freiheit „verstehen sie nichts „Sehen Sie doch das Heer an! Die Siege, die wir davongetragen „haben, und unsere Triumphe haben bereits den französischen Sol daten seiner wahren Natur wiedergegeben. Ich bin ihm alles. „Wenn es dem Direktorium einfiele, mich meines Kommandos zu „entsetzen, so wird man ja sehen, wer der Herr ist. Das Volk braucht „ein Oberhaupt und keine Regierungstheorien, Phrasen und Reden „der Ideologen davon verstehen die Franzosen nichts Der "Frieden liegt nicht in meinem Interesse. Sie sehen ja, was ich bin, „was ich jetzt in Italien vermag 1st der Frieden geschlossen, und „ich stehe nicht mehr an der Spitze des Heeres, so musz ich auf „diese Macht, auf die hohe Stellung, die ich mir erworben habe, „verzichten, um im Luxembourg Advokaten zu huldigen Ich möchte „Italien nur verlassen, um in Frankreich eine ebensolche Rolle zu „spielen, wie sie mir hier zufallt. Dieser Augenblick ist aber noch. „nicht gekommen „Die Frucht ist noch nicht reif." Daar was inderdaad geen woord Fransch bij. Inmiddels had de Keizer een vierde poging gelast om Mantua te ontzettenen er was haast bij, want alleen in November ver loor Wurmser's bezettingsleger 2300 man aan ziekten. Alvinczy had nu de groep Tyrol op 28000 man gebracht en wilde met deze de hoofdstoot toebrengen, terwijl de groep Friaul, op 15000 man gebracht, Verona zou nemen, en zich daarna met de eerste groep zou vereenigen. Ook dit plan mislukte, niet omdat de opzet niet deugde, maar door allerlei wrijvingen en tekortkomingen bij de uitvoering door de onderaanvoerders. NAPOLÉON begaf zich eerst naar Verona en zag daar weldra dat hij niet de hoofdgroep tegenover zich had. Toen Joubert, die bij Rivoli het bevel van Vaubois had overgenomen, op NAPO- LÉON's vraag: of hij meende meer dan 10000 man tegenover zich te hebben, bevestigend antwoordde, wist NAPOLÉON er alles van, en begaf hij zich met zijn staf naar Rivoli, waarheen hij ook Masséna met zijn divisie dirigeerde. Alvinczy viel den 14 Januari 1797 aan; wat precies één dag te laat was omdat Masséna juist bij Rivoli was aangekomen. Tegen 14.00 was de slag bij Rivoli in NAPOLÉON's voordeel beslist van Alvinczy's 28000 man gingen er 15000 verloren, meerendeels gevangenen. De groep Friaul opereerde al even traag. Op 14 Januari, tijdens den slag bij Rivoli, kreeg NAPOLÉON bericht van het oprukken van de Oostenrijksche colonnes van de groep Friaul naar Mantua. De aanval op de belegeringstroepen werd echter verschoven naar den 15 Januari, om Wurmser in de gelegenheid te stellen, tegelijker tijd een uitval te doen; maar ook deze eene dag respijt werd hen 1130

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 10