vechten tegen de volkomen waardelooze Pauselijke troepen was de actie ten einde. Ook Loreto, met den heiligen schat, werd bezetdoch op een millioen francs na bleek de vogel gevlogen. Den 19 Februari werd te Tolentino de vrede met den Kerke lijke Staat gesloten, waarbij de Paus afstand moest doen van Avignon en Venaissin (het tegenwoordige département Vaucluse), van Bologna, Ferrara en La Romagna, en voorts, behalve de nog achterstallige 15 millioen, nog eens 15 millioen moest betalen, benevens de „kosten van het geding", zijnde 800 cavaleriepaarden met harnachement, 800 trekpaarden met harnachement, vee, e.d.m. De „inquiétude" van den Paus was dus niet geheel misplaatst geweest Nóg was de oorlog niet ten einde. Want aartshertog Karl had van den Keizer de opdracht gekregen, om na de successen in Duitschland nu ook in Italië Oostenrijks macht te herstellen. Men hoopte daartoe een legermacht van 80000 man bijeen te brengen, doch begin Maart 1797 was nauwelijks de helft van dat getal bereikt, waaronder dan nog begrepen de 23500 man van het korps Tyrolde kwaliteit der troepen leek op niets. NAPOLÉON beschikte op dat oogenblik over ongeveer 80000 man, waarvan hij 43000 man onder zijn direct bevel als mobiele legergroep vereenigde, terwijl 18000 man onder Joubert tegen over Tyrol stonden. Op 10 en 11 Maart begon hij den opmarsch tegen de Oostenrij kers, die weinig tegenstand konden bieden en terugweken, terwijl al strijdende hun macht zienderoogen afnam. Den 31 Maart probeerde NAPOLÉON tot onderhandelingen te komenterecht zag hij in, dat beide partijen den vrede hard noodig hadden en er geen einde mogelijk scheen, al rukte hij door tot Wien. Daarom schreef hij aan aartshertog Karl den volgenden brief „Monsieur le general en chef, „Les braves militaires font la guerre et désirent la paixcette „guerre ne dure-t-elle pas depuis six ans Avons-nous assez tué de „monde et commis assez de maux a la triste humanité Elle réclame „de tous cötés. L'Europe, qui avait pris les armes contre la république „francaise, les a posées. Votre nation reste seule, et cependant le sang „va couler plus que jamais. Cette sixième campagne s'annonce par „des présages sinistres. Quelle qu'en soit l'issue, nous tuerons, de part „et d'autre, quelques milliers d'hommes, et il faudra bien que l'on „finisse par s'entendre, puisque tout a un terme, même les passions „haineuses. „Le directoire exécutif de la république frangaise avait fait con- „naïtre a S.M. l'empereur le désir de mettre fin a la guerre qui désole „les deux peuples. L'intervention de la cour de Londres s'y est oppo- „sée. N'y a-t-il done aucun espoir de nous entendre, et faut-il, pour „les intétrêts et les passions d'une nation étrangère aux maux de la „guerre, que nous continuions a nous entr'égorger 1133

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 13