Daar aartshertog Karl geen volmacht had om vredesonderhan delingen te beginnen, antwoordde hij NAPOLÉON afwijzend, doch zond diens brief door naar Wien. Den 7 April 1797 kwam het in Leoben tot besprekingen omtrent een wapenstilstand, en op 18 April tot een voorloopig vredestractaat, waaruit later (18 October 1797) de vrede van Campoformido tot stand kwam. Bij dezen vrede kreeg Oostenrijk Istrië, Dalmatië en Venetië, terwijl dat land daartegenover de Cisalpijnsche Republiek erken de de buit werd dus eerlijk gedeeld. Wordt vervolgd). BIJLAGE. De Republikeinsche Kalender. Voor hen, die de daarvoor noodige gegevens niet onder hun bereik hebben, geef ik hieronder een kort overzicht van den Re- publikeinschen Kalender, volgens welke alle datums in brieven en stukken werden gesteld. De kalender is van kracht geweest gedurende de jaren winter 1792 tot einde 1805; begonnen op het oogenblik der herfstnachte vening van 22 September 1792 te 9 uren 18% minuten, is hij beëindigd op 31 December 1805, dus in zijn XIV-de jaar. 2) Het jaar bestond uit 12 maanden van 30 dagen plus 5 (in schrik keljaren 6) „jours complémentaires", te wijden aan republikeinsche feesten; de maand was verdeeld in 3 „décades" van 10 dagen ge naamd: primidi, duodi tridi, quartidi, quintidi, sextidi, septidi, octidi, nonidi en décadi. 1134 „Vous, monsieur le général en chef, qui, par votre naissance, appro- „chez si prés du tróne et êtes au-dessus de toutes les petites passions „qui animent souvent les ministres et les gouvernements, êtes-vous „décidé a mériter le titre de bienfaiteur de 'Allemagne Ne croyes- „pas, monsieur le général en chef, que j'entende par la qu'il ne soit „pas possible de la sauver par la force des armesmais dans la „supposition que les chances de la guerre vous deviennent favorables, „1'Allemagne n'en sera pas moins ravagée. „Quant a moi, monsieur le général en chef, si l'ouverture que j'ai „Fhonneur de vous faire peut sauver la vie a un seul homme, je „m'estimerai plus fier de la couronne civique que je me trouverais „avoir méritée, que de la triste gloire qui peut revenir des succès „militaires." „Mémoires enz.", a.b., Tome IV, blz. 97. 2) Ik wijs er nog op dat de Franschen met de omrekeningen ook nog al eens in de war waren, zoodat de dikwijls tusschen haakjes geplaatste datums van den Gregoriaanschen Kalender niet altijd precies kloppen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 14