de Generale Staf, belast met de oorlogsvoorbereiding het H. K. V., leiding gevend bij opleiding en oefening. Alle onderdeelen, in het bijzonder de Generale Staf, moeten zoo danig samengesteld zijn, dat daaruit tevens kan worden geput voor de organisatie van in oorlogstijd in te stellen centrale Regeerings- en Staforganen. Op de hiervóór ontwikkelde beginselen berust de hierachter min of meer schematisch voorgestelde organisatie. Wij teekenen hierbij nog aan, dat het van voordeel is, de voor den stafdienst aangenomen kantoorindeeling van hoog tot laag op uniforme wijze door te voerende in Hoofdstuk III van het juist verschenen zak boekje als voorbeeld gegeven werkverdeeling in regiments- en ba taljonsstaf houdt daarmede door het scheiden van de werk zaamheden van 1 en 4 van die van 2 en 3 eveneens rekening. Wij zijn overtuigd, dat met de ontworpen vredesorganisatie niet alleen een ook naar verhouding tot de personeelsbezetting aanmerkelijk grooter rendement van den vredesarbeid zal wor den verkregen, doch dat ook een veel vloeiender overgang tot de oorlogsorganisatie zal zijn gewaarborgd. Vergelijkt men deze organisatie met de huidige vredessamen- stelling dan blijkt, dat de kosten niet belangrijk hooger zouden zijn. Aan officieren zouden méér moodig zijn 1 kolonel, 2 luite nant-kolonels of majoors en 1 kapitein van den Generalen Staf en 1 subaltern officier van een der wapens zijn het kabinet van den O. L. Z. en de huidige afdeeling Militaire zaken van de Alge- meene Secretarie te combineeren, dan zijn de kosten nog minder. Die kosten zijn echter wel uiterst gering, wanneer men let op het groote belang juist op dit punt een doelmatige organisatie te hebben. Dit belang dient op één lijn gesteld te worden met dat van een zoo goed mogelijke organisatie van de troepen. 1138

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 18