officier, terwijl vóórin dit voorschrift nergens omschreven staat, in hoeverre de kennis van dit voorschrift voor hen vereischt wordt En wat is het gevolg daarvan Dat de doorsnee-infanterie- officier bij het bestudeeren van dit V. S. Mitr., zelfs voor zoover dit voor hem zou worden vereischt, onherroepelijk voor moeilijk heden komt te staan, welke hij door bestudeering alléén van deze materie, onmogelijk afdoende vermag op te lossen. Zijn vorderingen op het door hem bewandelde pad der kennis worden herhaaldelijk gestuit door hinderpalen zooals afstandmeters Zeiss basis 0,70, schaarkijkers, hoekmeters en quadranten, om nog maar te zwijgen van luchtdoel-richtmiddelen en de richtmethoden Wanneer hij daar allemaal in zijn eentje achter moet zien te komen, dan vormen deze begrippen voor hem even zoovele grie zelige geheimen, aan welker oplossing hij al spoedig gaat wan hopen hij staat dan van zijn schrijftafel op met het stellige voor nemen om zoo gauw mogelijk zijn gemoed te luchten tegenover de één of andere collega, die bij de mitrailleurs is. Want de slot som van zijn geestelijke worsteling met het V. S. Mitr. Inf. M. 23 is dan meestal deze Nu hebben ze het zóó ingewikkeld gemaakt, dat men met die dingen niet meer kan schieten zónder schaar kijkers, hoekmeters, quadranten, een reken-liniaal en een logarith- mentafel Deze conclusie is de oorzaak van het feit, dat ons, mitraillisten, van de zijde van onze infanterie-collega's zoo vaak het verwijt treftJullie maken het bij de mitrailleurs véél te ingewikkeld jullie willen er artillerie van maken, en meer van dien aard. Dit verwijt is, hoewel verklaarbaar, ten eenen male misplaatst en onbillijk ik kan hier niet genoeg den nadruk op leggen en ik wil hier nader bij stilstaan, omdat dergelijke opvattingen onge- wenscht zijn zij zijn niet bevorderlijk voor de goede onderlinge verstandhouding, tot het verkrijgen van een harmonische onder linge samenwerking in het streven naar hetzelfde doelefficiency Deze opvattingen zijn verklaarbaar, zooals ik zeide, daar zij ge makkelijk ontstaan als gevolg van een zelfstandige bestudeering van ons Schietvoorschrift Mitr., zonder deskundige leiding en toelichting. Er wordt dan zoo licht vergeten, dat ons schietvoor schrift „an sich" in zijn huidigen vorm bedoeld is als een soort VADEMECUM, als een algemeene samenvatting van ALLE toe passingsmogelijkheden van dit superieure wapen, welke mogelijk heden ieder op-zich-zelf weer in details daarin behandeld en on derwezen worden. Moeilijk en ingewikkeld Och ja, misschien maakt e.e.a. bij een eerste beschouwing wel dien indruk, hoewel het heusch wel meevalt in het gebruik Bij een nadere beschou wing en een beter begrip van de zaak blijkt alles veel eenvou diger te zijn dan men aanvankelijk dacht. In ieder geval blijft het verwijt misplaatst en onbillijk, voor zoo ver dat gericht is tot ons, mitraillisten. Niet wij maken de zaak 1141

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 21