noodeloos moeilijk of ingewikkeld, wij wenschen nooit anders dan het zoo eenvoudig mogelijk te houden. En dit is geheel in den geest van onze voorschriften, waarin van ons geeischt wordtzoo een voudig mogelijk, zoo snel mogelijk, de best mogelijke resultaten te bereiken Waarmee ik maar zeggen wil, dat wij er heusch geen schaarkijkers, hoekmeters en quadranten bij zullen sleepen, wan neer wij langs een eenvoudigeren weg zonder deze paraphernalia hetzelfde resultaat kunnen bereiken Dus eenvoud in de toe passingen van dit wapen, VOOR ZOOVER DIT MOGELIJK BLIJFT. En daar zit 'm nou juist de kneep Deze cursief gedrukte be perking is de oorzaak van het ontstaan van misverstand en ver keerde opvattingen ten aanzien van ons streven en onze werk wijzen. Want zooals ik reeds eerder opmerkte de huidige stand der techniek, de moderne wijze van krijgvoering stelt dermate hooge eischen aan het gebruik der verschillende wapens, dat de eenvoud herhaaldelijk in het gedrang komt en wij genoodzaakt worden door perfectionneering van de methoden het aller-uiterste te halen, wat er maar te halen IS uit ons wapen. Zien wij zulks bij alle buitenlandsche legers, zoo is deze eisch voor ONS des te meer gebiedend, waar wij in onze verhoudingen over een geringer aantal mitrailleurs beschikken kunnen. Dit moet bij ons gecompenseerd worden door perfectie der vuurlei ding, door wetenschappelijk uitbuiten der mogelijkheden van dit wapen, door toevoeging van meer en volmaakte hulpmiddelen en instrumenten voor de vuurleiding, willen wij niet ten achter ge raken ten aanzien van de eischen des tijds. Inderdaad, met dat al hebt gij volkomen gelijk met de bewering, dat het hier en daar ingewikkeld is geworden en niet meer zoo eenvoudig als vroeger, maar wat dat aangaat: de moderne krijgs kunde is óók niet eenvoudig meer! Toch hoede men zich voor een overdreven voorstelling van die ingewikkeldheid. Op verschillende manieren kan men hen, die te dien aanzien onjuiste opvattingen verkondigen of huldigen, tot andere gedachten brengen; de beste oplossing is dezulken in de gelegenheid te stellen, door eigen aanschouwing de mitrailleurs, de organisatie en indeeling daarvan en voorts de behandeling van dit wapen in details, met inbegrip van de richt-methoden en de daarbij gebezigde instrumenten, wat van meer nabij te leeren ken nen. Dit zou korpsgewijze voor de officieren der verschillende bataljons kunnen plaats hebben, zooals verleden jaar geschied is voor de officieren van het Ie Regiment Infanterie en waarbij de te behandelen stof voor ieder korps over een tweetal dagen werd verdeeld. Eén dag per korps werd besteed voor het wapen-techni sche gedeelte, waarbij hoofdzakelijk de belangrijkste onderdeelen van het wapen en de affuit, de richt- en begrenzingsmiddelen, het uiteennemen en ineenzetten en de werking in hoofdtrekken, kon 1142

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 22