worden behandeld, met tot slot een aanschouwelijke demonstratie van het gebruik der instrumenten. Eén dag werd daarna uitgetrokken voor een aanschouwelijke demonstratie van de draagwijze en vervoerwijzen van het wapen met toebehooren, zoowel op de draagpaarden, als bij gedragen vervoer door het bedieningspersoneel, terwijl tevens schematisch het elementair in-stelling-komen en de verschillende echelons bij ■de in stelling staande sectie werden getoond. Vervolgens werden he vuurvormen en de vuursoorten theoretisch behandeld, waarbij tevens de gelegenheid werd gevonden, om eenige richtmethoden met gebruik van instrumenten, door middel van teekeningen op het bord duidelijk te maken. Bovengeschetste aanschouwelijke kennismaking is wel het meest geschikt, om in de eerste plaats in breederen kring belangstelling voor het mitrailleurwezen in het algemeen op te wekken, waardoor vanzelf bij de deelnemers een juistere indruk wordt gevestigd om trent de werkwijzen, de moeilijkheden en de mogelijkheden van •een wapen, waarmede zij geregeld te maken krijgen. Bovendien worden hierdoor eventueele verkeerde meeningen tot de juiste verhoudingen teruggebracht, doordat vermeende of werkelijke moeilijkheden hunnerzijds door eigen aanschouwing worden op gelost of anders door de behandelde leerstof verklaard. Zijn deze grondslagen eenmaal gelegd, dan kan men van blijvende belang stelling van die zijde verzekerd zijn en dan is het ook zeer gemak kelijk om daarop voort te bouwen naar behoefte. De moeite, wel ke wij ons daarvoor getroosten, wordt ten volle beloond door een betere en vlottere samenwerking bij de gecombineerde oefeningen, hoor een beter wederzij dsch begrijpen, door een beter besef van de moeilijkheden en mogelijkheden van ons wapen, en door een langs dezen weg verkregen betere verstandhouding onderling, door een sterker saamhoorigheidsgevoel, ontstaan uit een beter besef •van het onomstootelijke feit, dat onze mitrailleurs ook hun mitrail leurs zijn, in alle opzichten een wapen vóór en van de infanterie. De vraag, wat voor de commandanten van infanterie-onderdee- len nu eigenlijk uit de betrekkelijke voorschriften voor de mitrail leurs (R.E.Mitr. en V.S.Mitr.) als vereischte kennis moet worden beschouwd, is niet zoo eenvoudig in details aan te geven. In groote trekken wordt dit hoofdzakelijk bepaald door de volgende factoren: Nadat de infanterie-commandant heeft vastgesteld, welk tactisch doel hij wenscht te bereiken, dient hij zich rekenschap te geven, welke rol daarbij de hem toegevoegde mitrailleur-eenheden moeten spelen en dus: welke opdracht en taak dit wapen te vervullen krijgt. En om dat te kunnen, is het noodig, dat de infanterie-comman dant op de hoogte is van de mogelijkheden en de bijzondere eigen aardigheden van dit wapen, van de factoren, welke den opmarsch hoor het terrein beïnvloeden en die, waardoor de geschikte opstel- 1143

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 23