lingsplaatsen, een gegarandeerde munitie-aanvulling en een voort durend verband bepaald worden. Dit is slechts een enkele greep uit de talrijke factoren, waarmede de infanterie-commandant re kening dient te houden alvorens hij de opdracht aan zijn mitrail leur-commandant geeft. Terecht kan hier opgemerkt worden, dat hij daarvoor juist die mitrailleur-commandant ter beschikking heeft, n.l., om hem, waar noodig, van advies te dienen. Juist, maar dat advies dient te blijven datgene, wat ermee bedoeld is: een AANVULLING van leemten voor zoover die leemten speciaal-technische (wapentechnische en vuurtechnische) factoren betreft, waaromtrent van de infanterie- commandanten geen kennis vereischt wordt. Nimmer mag dat advies uitgroeien tot zoodanige afmetingen, dat het wordtde voornaamste basis, waarop de infanterie-commandant zijn besluit en zijn opdracht aan de mitrailleurs opbouwt Om deze ongewenschte mogelijkheid afdoende uit te sluiten, is het slechts noodig dat wij ons duidelijk rekenschap geven van de factoren, welke een harmonische samenwerking tusschen infan terie- en mitrailleurcommandant bepalen, en deze factoren zijn: Voor den infanterie-commandant: een grondig besef van hetgeen hij van zijn mitrailleurs WIL en KAN eischen; Voor den mitrailleur-Commandant: volkomen beheersching van de mitrailleur-techniek, ten einde de hem gegeven opdrachten te kunnen volvoeren. En voor BEIDEN het besef, dat zij tezamen een twee-eenheid vormen, dat zij beiden voor DEZELFDE zaak en aan DEZELFDE, taak arbeiden tot het bereiken van één gezamenlijk doel: succès. Eerst dan kan de onderlinge samenwerking geformuleerd worden door de typische „slogan", waarmede één der grootste Ameri- kaansche industrieën haar „service" tegenover hare afnemers kenmerkt: „You press the button, and we will do the rest Met deze eenvoudige formuleering zijn echter de moeilijkheden voor beide partijen in de uitvoering van hun taak natuurlijk nog lang niet opgelost, want eenerzijds is „pressing the button", hoe eenvoudig dit ook lijkt, in de practijk vol ongedachte moeilijk heden even goed kost het „doing the rest" anderszijds den mi- traillisten vaak genoeg hoofdbrekens en geeft het ons de handen vol werk. Tot zoover betreft het bovenstaande de „psychologische zijde" van het vraagstuk, dat, zooals wij gezien hebben, op-zich-zelf reeds talrijke moeilijkheden biedtzoodra wij willen trachten om nu de practisch-technische zijde van het probleem in beschouwing te nemen, belanden wij midden in een chaos van moeilijkheden omdat wij hiermede een gebied betreden, waarop aan een der mate felle strijd is en wordt gestreden door verschillende des kundige en toon-aangevende schrijvers, dat men dat gebied ge voegelijk met de warmste plekjes van Westfront's „No Man's 1144

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 24