Land" zou kunnen vergelijken, een terrein zóó vol met valkuilen, prikkeldraad en struikellussen, dat men er liever geen voetstap op waagt En wie is de dupe van die felle pennestrijd geworden Dat is de infanterie-commandant, die straks moet werken met een sectie of met een peloton mitrailleurs want als de op mitrailleur-gebied niet-deskundige naar de vak-literatuur grijpt om daarin richt snoeren te vinden betreffende het gebruik van deze wapens, dan vindt hij die genoeg, maar geen twee richtnoeren wijzen in dezelfde richting ze divergeer en of wijzen zelfs in geheel tegen overgestelde richtingen Beschouwen wij thans objectief de voornaamste punten, waar omheen zich de strijd der deskundigen beweegt, zonder ons be paaldelijk in dien strijd te mengen, dan zien wij, dat het in de eerste plaats het gebruik der mitrailleurs IN DEN AANVAL betreftover het gebruik dezer wapens BIJ DE VERDEDIGING is men het thans in hoofdtrekken vrijwel eens. Waarom men in het ééne geval wèl, en in het tweede geval NIET met elkaar van meening verschilt, wel, de reden daarvan vormt nu juist het bewijs mijner bewering, dat het probleem niet zoo ingewikkeld is, als men zou denkende oplossing is inderdaad verbijsterend een voudig. Wij komen daar nader op terug. De strijdpunten betreffende het gebruik van de mitrailleurs in den aanval omvatten hoofdzakelijk de ondervolgende principes a) de mitrailleurs gaan mede met de infanterie in voorste lijn b) de mitrailleurs blijven min of meer achterwaarts opgesteld en geven hun vuursteun door1 e vuur over de eigen troepen heen, en/of 2e vuur door opzettelijk daartoe tusschen de eigen troepen vrij te laten openingen (z.g. couloirs d'appui), welke openingen dus ten allen tijde (en zeer zeker tijdens de laatste phasen van den aanval vrij van eigen troepen moeten worden gehouden. Het beginsel, vermeld onder b) ad 2e, is meer volledigheids halve hier aangehaald men behoeft geen expert te zijn om te kunnen begrijpen, dat dit beginsel een illusie is, welke niet voor practische toepassing vatbaar is. Door het stellen van een derge- lijken eisch, n.l. het opzettelijk vrijhouden van z.g. couloirs d' appui door de aanvallende troepen, wordt de infanterie-comman dant in de uitvoering van zijn opdracht en in de vrijheid zijner manoeuvre ernstig belemmerd, terwijl bovendien het succes van den vuursteun der mitrailleurs tóch nimmer verzekerd kan zijn, aangezien deze hierdoor te veel afhankelijk gesteld wordt van onzekere factoren en eveneens te lijden heeft van een min of meer schematische PLAATSELIJKHEID van de af te geven vuren. Het valt immers ernstig te betwijfelen, of de vijand wel zoo vriendelijk zal zijn om tegenover de opzettelijk door ons vrij- 1145

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 25