infanterie practisch in ieder terrein zal kunnen volgen, behalve over natte sawahs en over diep-ingesneden geulen, die slechts overbrugd zijn door smalle bamboebruggetjes, welke alleen als overgangsmiddel voor menschen kunnen dienen. 2e) In dat geval moeten de paarden worden achtergelaten en het materieel en de munitie vervoerd worden door het bedienings personeel. Ook deze laatste vervoerwijze stelt ons in staat om de infanterie overal te volgen, waarbij echter in aanmerking dient te worden genomen, dat deze vervoerwijze zeer veel van de krach ten van het personeel vergt en dat bij langeren duur vaak een beroep moet worden gedaan op de infanterie, ten einde bij dit vervoer behulpzaam te zijn. Misschien meent men, dat het bovenstaande eenigszins optimis tisch klinkt, omdat het tijdens oefeningen in vredestijd wel eens voorkomt, dat de mitrailleur-eenheden de infanterie NIET door het terrein kunnen volgen in den zin zooals wij hierboven aan geven. Het is echter duidelijk, dat een dergelijke maatstaf niet deugt, aangezien de snelheid waarmede de infanterie tijdens vre- des-oefeningen terrein wint, ten eenen male verschillend is met de wijze, waarop in de werkelijkheid zooiets zal plaats hebben onder vijandelijk vuur, of zelfs bij gevaar daarvoor Dit zijn nu eenmaal factoren, welke wij bij de vredes-oefeningen missen en welke ook zeer bezwaarlijk op de een of andere wijze in vredestijd in rekening kunnen worden gebracht. 3) Het verkennen, uitzoeken en betrekken van opstellingen voor een mitrailleur-eenheid, vordert immer eenigen tijd hieraan is niet te ontkomen, aangezien er nu eenmaal bepaalde eischen verbonden zijn aan een goede opstellingsplaats, zooals b.v. gedekt- zijn tegen waarneming, het gebruikmaken van bestaande of het verbeteren van vuurdekkingen, eigen waarnemingsmogelijkheid van de vuurstrook, verbinding naar achteren voor opvoer munitie, enz. enz. Aan deze eischen valt niet te tornen, zonder dat daardoor tevens de gewenschte eigen vuur-uitwerking wordt benadeeld, zoodat de infanterie-commandant verstandig doet, om met het bovenstaande ernstig rekening te houden. Ook in DIT opzicht wordt bij vredes-oefeningen vaak de klacht gehoord van de zijde der infanterie, dat de mitrailleurs niet op tijd klaar zijn om hun vuur te openen, ZOODAT DE INFAN TERIE DAAROP MOET WACHTEN Hier hebben wij wederom dezelfde factor, die ons parten speelt: vredes-omstandighedenIn de werkelijkheid ZAL de infanterie wachten, tot de mitrailleurs klaar zijn om hun vuursteun te geven; zij zal er niet aan denken om voorwaarts te gaan als de mitrail leurs nog NIET gereed zijn tot het uitbrengen van hun vuur. Immers, wanneer een infanterie-commandant er toe overgaat om zijn mitrailleurs in te zetten, dan doet hij dat, omdat hij het 1149

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 29