naar plaatsen, waar zij intusschen noodzakelijk gebleken zijn, dan om eenmaal reeds ingezette mitrailleurs, welke achteraf onnoodig ingezet blijken te zijn, weer terug te nemen en ergens anders heen te dirigeeren. Dit laatste zal vaak zelfs practisch ONMO GELIJK blijken 3e) Verdeeling heeft altijd tengevolge verbreking der ver banden, hetgeen moeilijkheden veroorzaakt in de leiding, aan vulling van munitie en materieel, en in de verpleging nadeelen, welke men niet te licht moet schatten De plaats van het peloton M. (of van het resteerend gedeelte) is in deze phase in het algemeen bij de bataljons-reserve. Terreins omstandigheden (hindernissen, open gedeelten, enz.) kunnen noodzaak zijn, dat van dit beginsel moet worden afgeweken ook hier geldt weer, dat men zoo lang mogelijk het vervoer van het materieel op de draagpaarden dient te handhaven. In deze phase heeft de bataljons cdt. langzamerhand een meer gedetailleerd overzicht kunnen verkrijgen omtrent den tactischen toestand (nadere gegevens omtrent plaats en sterkte van de vijandelijke stelling, te verwachten weerstand, enz.) en omtrent het terrein, waarin geageerd moet worden. BEIDE factoren zijn van overwegenden invloed op het eventueel door hem te nemen besluit en dus ook beslissend voor de wijze, waarop hij daarbij zijn mitrailleurs zal benutten. Wij zijn hiermede gekomen tot den overgang tusschen beide phasen, hiervoren onder b) en c) aan geduid, en tevens is dit het meest kritieke stadium voor wat betreft het genomen besluit aangaande het gebruik der mitrail leurs. Een onjuist genomen beslissing in dit stadium, wreekt zich onherroepelijk, en zwaarder dan ooit, in het volgende stadium. Eenerzij ds is het betrachten van een uiterste zuinigheid in het gebruik van deze vuurkracht geboden, en anderszij ds spreekt straks een dringende behoefte aan méér mitrailleurs een behoefte, welke hij slechts kan compenseer en door een volmaakt-juist be nutten van zijn vuurkracht, en niet door het inzetten van méér mitrailleurs, want die hééft hij nietBovendien moet hij NU zijn besluit nemen, of liever, dat moet thans reeds genomen ZIJN, vóórdat de eigenlijke phase van den aanval intreedt. Wij zijn daar mede gekomen tot de phase van den aanval zelve en zullen thans de overwegingen in beschouwing nemen, welke op het te nemen of reeds genomen besluit van invloed zijn ad. c) De aanval. Hierbij zijn er drie mogelijkheden voor het gebruik der mitrail leurs I. verdeeling der 3 sectiën van het peloton over de compag nieën, al dan niet in voorste lijn, tot het geven van directen vuursteun 1152

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 32