6. DE INVLOED VAN SPORT OP LICHAAM EN KARAKTER door F. F. R. LINGEN, Off. v. Gez. 2e kl. Een van de eerste vereischten voor een paraat leger is een goede physiek van de manschappen. Om hiertoe te komen houden we door keuring al direct een selectie, waarbij te zwakken en niet- gezonden van dienstname worden uitgesloten, terwijl na in dienst- treden door talrijke hygiënische maatregelen de goede gezondheid wordt onderhouden en door lichamelijke oefening en allerhande sport de physiek wordt verbeterd. De invloed van de sportieve op leiding in het leger zien we wel het best bij de pas-aangenomenen, de recruten. Welk een groot verschil tusschen die, welke pas zijn aangekomen en die welke een opleiding van 9 maanden achter den rug hebben. De houding is veel flinker, de borstkas is ver breed, het spierstelsel is beter ontwikkeld, de reactietijd verkort, zelfs de iets-scheef gegroeiden staan nu, dank zij de Zweedsche gymnastiek, recht. Kortom het geheele uiterlijk en de physiek zijn verbeterd. Ook geestelijk zijn in deze periode veranderingen opgetreden. Direct moet hierbij echter worden vermeld, dat deze geestelijke veranderingen voor een groot deel van de discipline en militaire leiding afhankelijk zijn. De invloed van sport als zoodanig op het karakter zal nader kort worden besproken. We willen ons thans beperken tot den invloed van sport in het algemeen op het lichaam en de veranderingen en processen, welke zich hierbij in het organisme afspelen. Het is niet mogelijk een gezond lichaam door lichaamsoefening gezonder te maken. Wel echter kan door oefening bereikt worden, dat de functies van het organisme stijgen en energie bespaard wordt. Physiologische onderzoekingen hebben aangetoond, dat als arbeid moet worden verricht, deze zelfde arbeid nu eens met meer, dan eens met minder verbrandings-materiaal kan worden verricht en dat het door oefening mogelijk is, hierop een energie-besparing te krijgen. De arbeidende spier heeft voor haar functie energie- Voordracht gehouden op de mil. medische conferentie te Tjimahi op 29 Januari 1935. 1166

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 46