Met oog op de grootst mogelijke te leveren prestatie is het het beste van te voren aan het type te kunnen vaststellen voor welke soort sport hij het meest geschikt is, want elke tak van sport heeft zijn bepaalde type, welke het, gezien zijn lichaamsbouw op dat sportgebied tot topprestaties kan brengen. Dit heeft de ervaring geleerd. Zoo behooren roeiers b.v. tot de meest lange athleten, marathonloopers zijn middelmatig groot en hebben ondergewicht, het type, dat springrecords verbetert, kenmerkt zich door langen en hchten lichaamsbouw, enz. Voor het leger hebben we allround types noodig, dus de even redig gebouwde gezonde jongemannen, die aan meerdere eischen kunnen voldoen. Trouwens het doel van de sportopleiding is hier niet het komen tot top-prestaties, zoodat dus een keuze van be paalde typen hier niet noodig is. In afwijking met vroeger wordt op sportgebied niet meer de nadruk gelegd op de zwaar-gespierden, daar gebleken is, dat dezen heusch niet de beste prestaties leverden. Meer komt het aan op een evenredigen bouw en een goede verhouding van de diverse lichaamsdeelen ten opzichte van elkaar. Het verdient geen aanbeveling vóór het 18de jaar aan wedstrijd sport mee te doen, wel is een normale sportbeoefening in deze periode van groei zeer aan te bevelen voor een goede lichaams ontwikkeling. Dit houdt dus in, dat de jeugdige recruten, die meest nog in een periode van groei en lichaamsontwikkeling zijn, verstandig moeten worden aangepakt, door matige en juiste sport moeten worden ontwikkeld en niet door te zware eischen moeten worden uitgeput. Door juist gekozen en op juiste wijze bedreven lichaamsoefening kan vooral in deze periode de breedte-toename van de borst worden bevorderd en daarmee dus de longen en het hart in ontwikkeling worden begunstigd. Zelfs kunnen door systematisch in de puberteit bedreven lichaamsoefeningen bepaal de constitutietypen worden uitgewischt, d.w.z. bijvoorbeeld door betere vorming van het spierstelsel kan het zuivere asthenische type een musculairen indruk maken. Om een zekere eenheid te krijgen voor de beoordeeling van de lichaamsverhouding is het nuttig een lichaamsindex vast te stellen, waarbij de lichaamsgrootte, het lichaamsgewicht en de borstomvang met elkaar in correllatie worden gebracht. De con stitutie-index van Pignet wordt nogal veel gebruikthierbij wordt het verschil tusschen de lichaamsgrootte in cm en de som van borstomvang (cm) en gewicht (kg) als index genomen. Bij toe name van de lichaamsgrootte neemt ook de borstomvang en het gewicht toe en hebben we bij normale lichaamsontwikkeling dus een vrij constante index. Dit indeelings-principe geeft ons dus een goeden indruk van de veranderingen van de habitus. Hoe kleiner index hoe beter constitutie. De volgende indeeling is nu gemaakt: 1168

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 48