onder 10 zeer krachtige constitutie, van 11 15 sterke van 16 20 goede van 21 25 middelmatige van 26 30 zwakke van 31 36 zeer zwakke beneden 36 slechte Een andere berekening kan volgens de Kaupsche index worden, gemaakt, waarbij 100 X het gewicht wordt gedeeld door het kwadraat van de lichaamslengte. In hoeverre is nu een bepaalde soort lichaamsoefening van in vloed op den lichaamsbouw van personen, die nog in de groei periode zijn Onderzoekingen van Kohlrausch hebben aangetoond, dat b.v. studenten, die veel aan voetbal doen, de onderbeenen zich wat verlengen, terwijl volgens onderzoeking van Deutsch bij bok sers de armlengte zich wat verlengt en de schoudergordel zich iets verbreedt. Bij zwemmen is bekend de toename van onder- huidsvetweefsel, enz. De invloed van goede voeding en geregelde levenswijze spreekt op de lichaamsontwikkeling in deze periode ook een woordje mee, terwijl verder nog talrijke factoren aan wezig zijn. Een vraagstuk van den laatsten tijdde invloed van lichaams oefening op de kiemcel en via deze op de overerving van aanleg voor een bepaalde soort sport, is ook aardig om even in het kort te beschouwen. Volgens gedane onderzoekingen schijnt dit over- ervings-vraagstuk zeker niet te bestaan, daarentegen wel een be paalde rasdispositie, b.v. de beste springers en winnaars van ge middelden afstandloop komen voor onder het Noordsche ras. De beste lange afstandloopers onder de Finnen, enz. Na deze zeer oppervlakkige algemeene beschouwingen, willen we thans nagaan den invloed van lichaamsoefening op de voor naamste organen en de zich hierbij afspelende physiologische ver anderingen. Zooals we reeds gezien hebben, wordt bij arbeid de energie v.n.l. uit de koolhydraten gehaald en wordt in de spier het lactaci- dogeen gesplitst in melkzuur en phosphorzuur. Hiervoor is geen zuurstof noodig. Deze zuurstof is eerst noodig om het melkzuur weer tendeele te oxydeeren tot lactacidogeen, hetwelk dan dus weer opnieuw voor spierarbeid kan worden gebruikt. Zonder zuur stof zou het lichaam een zekere hoeveelheid energie kunnen ver richten totdat alle aanwezige lactacidogeen is opgebruikt. Het spierstelsel is dus a.h.w. te beschouwen als een accumulator,, waarbij de zuurstof een ladende rol speelt, daar dan immers het melkzuur en phoshorzuur weer tot lactacidogeen worden ge- 1169

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 49