oxydeerd, terwijl een deel van het melkzuur tot koolzuur en water wordt verbrand, waardoor de energie voor deze synthese wordt geleverd. Voor den aanvoer van zuurstof en den afvoer van het gevormde koolzuur dient nu v.n.l. de ademhaling en hierdoor kan dus de arbeid worden voortgezet, welke nu binnen beperkte mate aan geen grens is gebonden, zooals zonder zuur stof wel het geval zou zijn. Als voorbeeld arbeid verricht bij duiken kan na de grootste training onder water slechts 2% minuut mogelijk zijn. Hoe regelt het lichaam nu deze zuurstof-opname, met andere woorden dus de ademhaling in verhouding tot den te verrichten arbeid De ademhaling ontstaat en wordt geregeld door prikkeling van het ademhalingscentrummeerdere of mindere prikkeling moet een evenwicht brengen in het zeer wisselende zuurstofgebruik. Proeven hebben aangetoond, dat de ademhaling v.n.l. geregeld wordt door het in het lichaam gevormde en afgegeven koolzuur en dan wordt de zuurstof vanzelf opgenomen. Van belang is verder voor het mechanisme van de ademhaling nog, de reflex van Hering-Breuer, waarbij door bepaalde long uitzetting tijdens het inspirium een sensibele prikkeling van va- gusvezels ontstaat, waardoor het inspirium wordt gestopt en het expirium door elastische kracht van de ribben en den intra- abdominalen druk nu passief volgt. Deze reflex heeft dus een regelende werking op de ademhaling. Stijging van de alveolaire 2) koolzuurspanning leidt tot een verdieping van de ademhaling, doordat de drempelwaarde van de Hering-Breuer reflex hierbij wordt verhoogd en het inspirium dus later wordt geremd. Hier door wordt de alveolaire spanning weer op haar normale peil gebracht. Voordat nu bij een wedstrijd de spierinspanning aanvangt, krijgt men eerst door louter psychischen invloed een verdieping en ver snelling der ademhaling. Van eenige stofwisselings-verstoring als oorzaak kan hierbij nog geen sprake zijn, omdat nog geen arbeid is verricht. Eerst als de arbeid is begonnen, krijgen we den invloed van prikkeling door stofwisselingsproducten op het ademcentrum. Zooals reeds vermeld, krijgen we bij spierarbeid een splitsing van het koolhydraat lactacidogeen tot melkzuur en phosphorzuur. Het melkzuur uit de spier gaat ten deele over in het bloed, we krijgen een verandering van de zuurgraad en een vrijkomen van koolzuur enz., waardoor dus prikkeling van het ademhalingscen trum ontstaat. Hierdoor wordt de overmaat van vrijgeworden kool zuur uitgeademd en tevens meer zuurstof opgenomen door de 1170 b Bepaalde zenuwvezels. 2) Alveolus longblaasje.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 50