Aangenomen wordt nu bij zwaren arbeid een intrapulmonaal J) zuurstofverbruik, waardoor dus een groot gedeelte van de zuur stof direct in de longen aan het verbrandingsproces deelneemt en dus niet via het bloed eerst moet worden vervoerd, zoodat dus het hart veel minder zuurstof behoeft te vervoeren, dan het minutenvolume, bepaald uit de gasstofwisseling, aangeeft. Voor dezen zwaren arbeid heeft het hart zelf IV2 liter bloed per minuut noodig. Bij matigen arbeid hebben we alleen toename van de pols frequentie, bij zwaren arbeid eerst toename van het slagvolume en dan moet dus hartdilatatie 2) optreden. Normaal vinden we bij personen, die aan wat we noemen „sport voor genoegen doen" geen hartvergrooting. Deze treedt slechts op bij die menschen, die ernstig in training zijn en dan ook werkelijk tot de z.g. cracks behooren. Ook is er nog een invloed van de soort sport op de hartver grooting v.n.l. geeft sport de meeste hartvergrooting, die lange en voortdurende krachtsinspanning vereischt. Zoo geven b.v. voet ballen en athletiek zoo goed als nooit een vergrooting van het hart, lange afstandsloop, race-roeien enz. een aanzienlijke ver grooting. Hierbij er natuurlijk van uitgaande, dat we met een gezonde hartspier te doen hebbeneen ziek hart kan bij geringe inspanning reeds een ziekelijke uitzetting geven. Verder moeten we natuurlijk nooit het hart op zichzelf beschouwen, maar steeds in verhouding met de ontwikkeling van het lichaamhet normale hart van een groot en stevig ontwikkeld persoon zou anders in vergelijking met dat van een kleiner en lichter gebouwd persoon als vergroot moeten worden beschouwd. Hoe en waardoor treedt de vergrooting bij duursport op De vergrooting berust v.n.l. op een dilatatie; we hebben im mers reeds gezien, dat het slagvolume bij zwaren arbeid moet toenemen. Naast deze dilatatie staat ongetwijfeld ook een arbeids- •hyperthrophie 3)Het voornaamste is echter wel de dilatatie, wel ke een z.g. tonogene zou zijn, d.w.z. een verwijding van het hart onder invloed van een vermeerderde prikkelbaarheid van de vagus, waardoor een diastolische 4) verwijding van het hart plaats vindt. Deze vagotonie zou berusten op een soort alcalose, welke bij sportslieden aanwezig is en noodig is om de gevormde zuren te binden. Normaal verdwijnt deze hartvergrooting na ophouden van de training. Slechts bij oudere sportlieden, die steeds in trai ning blijven, blijft een lichte hartvergrooting ten gevolge van arbeidshypertrophie over. J) in het longweefsel. 2) hart uitzetting. 3) Zie boven bij „Spierhypertrophie". 4) Diastole rythmische verwijding van een orgaan. 1175

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 55