Een enkele maal zien we bij gezonde sportslieden tijdens den wedstrijd een acute hartdood. De oorzaak hiervan is een kamer- fibrilleeren. x) Waardoor treedt dit op De Boer geeft daarvoor de volgende verklaring Experimenteel lukt het om door opvoeren van de frequentie van den hartslag bij een gezond hart kamerfibrilleeren te krijgen. Als de versnelling lang duurt of telkens wordt herhaald, wordt de hartspier afgemat en is dan tot fibrilleeren gedisponeerd, waardoor dan plotselinge dood optreedt bij een hart, waarbij met het fijnste instrumentarium geen afwijkingen zijn te vinden. In verband hiermede kan men dus eigenlijk nooit iemand goedkeuren voor wedstrijdsport, daar men van te voren nooit weet of hij de inspanning kan verdragen. Zien we bij arbeid een snelle pols, bij in training zijnde per sonen vinden we in rust meestal een polsverlangzaming, zelf tot 45 slagen per minuut. Volgens Herxheimer zou dit een gevolg zijn van het grootere slagvolume van het hart in training, waar door dus minder hartcontracties noodig zijn om dezelfde massa bloed te doen circuleeren. Polsverlangzaming treedt dan ook v.n.l. op bij training voor duurprestaties. Echter komt een regulatie door het vegetatieve 2) zenuwstelsel hierbij zeker ook ter sprake. Bij zeer jonge sportslieden komt een polsverlangzaming meestal niet voor. Samen met deze polsverlangzaming gaat bij getrainden in rust een verlaging van den bloedsdruk. Evenals met de pols frequentie gaat het met den bloeddruk bij de jongeren, ook hier krijgen we in rust geen verlaging van den bloeddruk, zooals bij volwassenen. Typisch is het normaal nooit samengaan van een hoogen bloeddruk met polsverlangzaming. Het wel voorkomen wijst op block 3) of geleidingsstoornis. Tijdens de inspanning stijgt de bloeddruk. We hebben nu dus gezien den invloed van sport op het adem halingsstelsel, het hart en vaatstelsel. In het kort willen we, voor zoover nog niet behandeld, nagaan enkele invloeden op spierstel sel, zenuwstelsel, nieren en lichaamstemperatuur. Wat het spierstelsel betreft, is de massa-toename afhankelijk van de soort sportzoo doet zware athletiek, dus reine krachtsport de massa toenemen, terwijl duursport, dus b.v. lange afstandloop de massa niet doet toenemen. De hardheid van de spier is afhan kelijk van de contractie het verschil tusschen maximale spanning en ontspanning is des te grooter naarmate de spier krachtiger is. De resistentieafname is bij getrainden versneld. Van practische interesse is nog, dat training van één spiergroep de „ausdauer" van andere spiergroepen verhoogt en omgekeerd, 1177 1) abnormale contracties van de hartspier. 2) onwillekeurige. 3) geleidingsstoornis in de zenuwen van het hart.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 57