duurprestaties ook dikwijls eer. glycosurie aanwezig is. Gezien hetgeen we bij de stofwisseling van de werkende spier bespraken, is dit duidelijk en behoeft geen verdere verklaring. Verder wordt na haast alle lichamelijke inspanning eiwit in de urine afgescheiden en kunnen zelfs cylinders 2) en roode bloed lichaampjes worden aangetroffen. Volgens diverse onderzoekingen zou deze albiminurie 3) met wisseling van de waterstofionenconcentratie van het bloed samen hangen. Gedurende goede training zou deze albiminurie dan ook afnemen. Als nierbeschadiging is deze eiwitafscheiding niet op te vatten. Wat de temperatuur van het lichaam betreft, is algemeen bekend de temperatuurstijging door zwaren arbeid. Deze kan zelfs tot 40° stijgen. Bij hooge temperatuur, dus ook in de tropen stijgt de lichaamstemperatuur sneller, daar de afkoeling van het li chaam hier minder is. Volgens Christensen zou deze stijging van de lichaamstemperatuur tot een maximum van rectaal 40° de maxi male prestatie begrenzen. Zouden hierdoor in het algemeen de maximale prestaties in de tropen minder zijn dan b.v. in Europa Over het algemeen zien we dus geen nadeeligen invloed van sport op zichzelf, op het gezonde lichaam, daarentegen door goede ontwikkeling van hart, longen, spierstelsel, enz. en bij training door de energiebesparing juist een gunstigen invloed. Vooral bij jongere lieden, nog in het ontwikkelingsstadium, werkt sport ,,an sich" gunstig op een goede lichaamsontwikkeling, doch moet vooral hier terdege worden gewaakt tegen excessen op sportge bied. Bij elke training moet verder scherp op de eerste verschijnselen van overtraining worden gelet en bij optreden daarvan de training onherroepelijk eenigen tijd worden onderbroken of op een lager peil gebracht. De verschijnselen van overtraining bespraken we reeds uitvoerig, doch ik wil in verband hiermede er nog even op wijzen, dat volgens Deutsch na eiken wedstrijd eigenlijk een pauze van 24 uur moet zijn, daar het gezonde hart vele uren noodig heeft om zich na een uiterste krachtsinspanning geheel te herstellen. Valt er namelijk een nieuwe krachtproef binnen deze herstelperiode dan moet het zich na de verkleining in aanpassings dilatatie bevindende hart, weer gaan verkleinen en komt het bij zijn volgende aanpassings-dilatatie boven zijn vorige grootte uit. Bij voortdurende stoornis in deze herstel-periode krijgen we dan ten slotte een slap uitgetrokken hart, dat op den duur na een b aanwezigheid van suiker in de urine. 2) door nierbeschadiging in de urine optredende vormelementen. 3) eiwitafscheiding in de urine. 1179

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 59