tact van de officieren van gezondheid met den troep. Nog meer dan vroeger dient hij naast medicus soldaat te zijn. Voor zijne omvangrijke en moeilijke taak moet hij worden voor bereid. Alle chefs moeten er van doordrongen zijn, dat de jonge officieren van gezondheid leiding en voorlichting behoeven, ook en vooral v.w.b. hunne militaire vorming en dat het plicht is, de groote lijn, die voor de taakvervulling van officieren van gezond heid in het leger is uitgestippeld, getrouw en doelbewust te volgen. Wij beschikken niet, zooals andere landen, in Europa, over speciale instituten, waar militaire artsen worden geselecteerd en opgeleid. Ook heeft het grootste deel onzer officieren van gezond heid in Nederland geene militaire vooropleiding genoten. Zoo moet de grondslag van de opleiding tot militair worden gelegd op den cursus bij het Militair Hospitaal te Batavia, maar daarna behoort het tot de taak der chefs en dit is een zaak van groot gewicht de ontwikkeling tot militair arts in goede banen te leiden en te houden. Daarvoor is een eerste vereischte, dat zij zelf zich deze taak bewust zijn, een juist inzicht hebben in en voldoen aan de militaire eischen, welke aan den officier van gezondheid moeten worden gesteld. De officieren van gezondheid in leidende betrekkingen moeten begrijpen, dat de jonge officier van gezondheid zal moeten geloo- ven in eene roeping, die in eene andere richting ligt dan veelal wordt vermeend. Zij zullen in hem het besef hebben te ontwik kelen, dat hij zijn aanleg en enthousiasme in dienst heeft te stellen van het legerbelang. En ten slotte nog dit: Ontwikkeling en handhaving van een goeden militairen geest onder de officieren van gezondheid leiden er vanzelf toe, dat per soonlijk belang en zucht naar materieel gewin op den achtergrond worden gesteld om plaats te maken voor de trouwe, onbaatzuchtige plichtsvervulling, welke den soldaat behoort te sieren. Omdat in principieele zaken als deze geen twijfel mag bestaan en Gij moet weten hoe ik wensch dat Gij in deze dingen handelt, heb ik deze woorden tot U willen richten. 1187

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 67