Verzoeke bij aankomst in Europa zoo spoedig mogelijk adres op te geven aan den Correspondent aldaar, den Kapitein-Intendant G. I. van Leeuwen, van Soutelandelaan No. 33 den Haag. Verschuldige contributie kan worden gestort of overgeschreven bij postrekening 75531, ten name van genoemden correspondent. 1189 en administratieven aard voor de scheiding zouden kunnen pleiten, heeft de Eegeering zich positief voor het handhaven van de Staatsmarine in haar geheel uitgesproken. De vraag of de Marine zal kunnen voldoen aan de eischen, die de Regeering zelf gesteld heeft, d.w.z. de handhaving der neutraliteit, beantwoordt Jhr. Schorer ontkennend. De „Grondslagen voor de verdediging van Ned.-Indië," aangevuld met het maritieme aanbouwplan van 1930 voorzagen in een vloot, die onder de omstandigheden, welke er toen waren, als voldoende kon worden aangenomen. Sindsdien is de politieke hemel in Oost-Azië zeker niet hel derder geworden. En terwijl de marines der groote zeemogendheden gelei delijk aan uitgebreid worden, is met het aanbouwplan van 1930 slechts op sterk ingekrompen wijze een begin van uitvoering gemaakt. Thans is er, in geld uitgedrukt, op het bouwprogramma reeds een achterstand van circa 22 millioen gulden. De sinds de economische inzinking steeds verder op de weermacht toegepaste bezuinigingen werden voor een groot deel ge- Vonden op den aanbouw van nieuwe schepen. Dit was wel het gemakkelijkste middel om te bezuinigen, maar het kan niet lang worden toegepast zonder de Marine geheel ongeschikt te maken voor haar taak. Ook is de voor de vloot onmisbare marinebasis te Soerabaja niet voldoende sterk verdedigd. De schrijver beschouwt de vliegtuigen, althans zooals zij nu nog zijn, voor de Indische vloot niet meer dan als een noodzakelijk hulpmiddel. Gezien in het reusachtige gebied van Nederlandsch-Indië zijn de afstanden, die zij zonder aanvulling van hun brandstofvoorraad kunnen afleggen nog veel te klein en bovendien kunnen zij slechts weinige uren achtereen in de lucht blijven. Men weet van te voren niet waar de neutraliteitsschending zal plaats vinden en kan de handhaving der neutraliteit niet beperken tot een deel van het gebied; de weermacht moet overal in den archipel kunnen optreden. De hoop, dat het vliegtuig het goedkoope wondermiddel zou zijn, om financiëele moeilijkheden bij het vormen van een voldoende weermacht voor Nederlandsch-Indië te ontgaan, berust op veel te slappen grond. Wordt een weermacht noodig geacht, dan moet die ook betaald worden; hieraan is niet te ontkomen. Sinds het rapport van de Commissie-Idenburg verscheen en sterker nog, na de instelling van de commissie-Kan, heeft het marinevraagstuk vele pennen in beweging gebracht. Admiraal Schorer toont zich een aanhanger van de „harmonische vloot", in tegenstelling met den Vice-Admiraal b.d. Mr. J. C. Jager, die in zijn bekende publicaties de voorkeur geeft aan de combinatie luchtmacht-onder zeebooten. M.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 69