Alvinczy vormde 2 groepen: een korps Tyrol (18500 man) en een korps Friaul (28700 man) het eerste zou Trento en Roveredo heroveren, zich daarna vereenigen met het korps Friaul, dat over Bassano naar Verona zou marcheeren om daar Bonaparte een beslissenden slag te leveren. Ook nu dus weer 2 groepen, al was dan de eene, waarbij de opperbevelhebber, even sterk als NAPO- LÉON's macht. Beter zou het natuurlijk geweest zijn om bij Trento defensief te blijven en de aldus uitgespaarde 10000 man bij de groep Friaul te voegen, waardoor deze zoo overmachtig zou zijn geworden, dat de Franschen wel verpletterd hadden moeten wor den. Den 4 November zou de aanval beginnen NAPOLÉON, wiens leger 22000 man telde, wilde eerst de groep Friaul verslaan, om zich daarna tegen de andere te keeren. Maar in plaats van den aanval van het korps Tyrol af te wachten, ging général Vaubois, die met 10000 man bij Trento stond, zelf reeds op 2 Nov. tot den aanval over op den veel sterkeren vijand. Na tuurlijk werd hij teruggeslagen, eerst naar Trento en vervolgens nog verder naar Calliano. Hier werd hij op zijn beurt weer aan gevallen door de Oostenrijkers en teruggeworpen tot Rivoli. Jam mer genoeg was de Oostenrijksche aanvoerder Davidovich hier mede tevreden en bleef hij bij Roveredo staan, in plaats van nu met alle kracht door te zetten. NAPOLÉON had, toen hij van Vaubois' nederlagen hoorde, hem dadelijk versterkingen gezonden, en de divisie Vaubois onder de opperleiding van Masséna geplaatst. Alleen al uit vrees hiervoor zag Davidovich af van den hem uitdrukkelijk bevolen aanval op Rivoli, welke hij na herhaald bevel ten slotte op 14 November uitvoerde, echter zonder de zoo noodige nadruk. Voor Vaubois was het nu gemakkelijk om uit te wijken. Bij de hoofdgroep Friaul (28700 man) kwam het op 6 November tot gevechten met de 13000 man, welke NAPOLÉON nog bijeen kon brengen; en hoewel deze gevechten onbeslist bleven, trok NAPOLÉON op 7 Nov. zijn troepen toch terug op Verona; de Oostenrijkers volgden zóó langzaam, dat zij eerst 11 Nov. daar aankwamen. Nu de toestand er voor de Franschen hoogst gevaarlijk uitzag, toonde NAPOLÉON zich pas op zijn volle kracht. Hij besloot zich met zijn zwakke macht in 's vijands rug te werpen, zijn verbin dingslijnen af te snijden en hem daardoor tot den aftocht te dwingen. In den nacht van 14/15 November bracht hij zijn troepen uit Verona, waar hij slechts 1500 man onder Kilmaine achterliet, ging langs de Etsch tot Ronco, daar de rivier over, om nu langs verschil lende wegen op te rukken naar 's vijands verbindingen. In de uit voering maakte hij echter één fout: in plaats van bij Ronco had hij de Etsch bij Albaredo moeten overgaan, waardoor hem een tweede overgang over het zijriviertje de Alpone bij Areola bespaard 1126

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 6