1194 c) de voorste afdeelingen gaan terug onder dekking van het vuur van de wapens welke in de opstelling blijven, d) het gros formeert onmiddellijk achter de opstelling van de achter hoede de colonnes. C. Zoodra het gros voldoenden afstand heeft verkregen, wordt het be schermd door mobiele achterhoedende troepen in achterhoede-stelling gaan terug bij voorkeur gedurende de duisternis op last van den A. B. De mobiele achterhoeden treden op als boven aangegeven. Luchtverdediging. Revue des Troupes Coloniales, no. 224. La Defense contre aéronefs aux colonies. De schrijver van dit artikel betoogt, dat luchtstrijdkrachten in kolo niaal gebied even belangrijke objecten vinden als op Europeesch territoir, doch dat deze objecten veel kwetsbaarder zijn (in bepaalde steden bij elkaar gegroepeerde gouvernementsgebouwen, Europeesche centra zeer duidelijk te onderscheiden, beperkt wegennet, kunstwerken.) Vooral de Europeesche centra vormen voor het bombardementsvliegtuig een „ob- jectif idéal" (beperkte afmetingen, betrekkelijk weinig bommen noodig, om groote resultaten te bereiken). „Toutes les conditions sont réunies pour assurer le maximum d'efficacité aux bombes explosives et toxiques." Voor wat betreft de Inlandsche wijken wordt gewezen op de groote verwoestingen welke brandbommen kunnen aanrichten. Het vernielen van kunstwerken kan meer effectief geschieden door vernielingstroepen, ver voerd per vliegtuig en „ontscheept" op een nabij het kunstwerk gelegen vlieg terrein, dan door een luchtbombardement (de aandacht wordt gevestigd op de perspectieven welke het gebruik van de autogiro opent). Voorts wijst Schr. op den grooten invloed, welke de vernieling van kunstwerken kan hebben op de verplaatsing van reserves, op de catastrophe welke kan wor den veroorzaakt door vernieling van kanalen en irrigatiewerken, op de kwetsbaarheid van marinebasis, munitiemagazijnen en van de weinig talrijke doch goed bekende vliegterreinen waar de militaire vliegtuigen zullen baseeren. „Tous ces points sensibles sont, dans l'état actuel des choses, beaucoup plus exposés a un bombardement aérien qu'a une agression par voie de terre ou de mer." De bescherming tegen vijandelijke luchtacties besprekende, geeft Schr. aan, dat het grootste resultaat wordt bereikt wanneer de vijandelijke lucht macht in haar basis wordt aangegrepen en concludeert La meilleure dé- fense aérienne des colonies consisterait dans le renforcement de leur aviation en appareils de bombardement moyens porteurs la guerre aux bases ne nécessite pas de gros porteurs, ni de bombes de gros calibre." Men mag op het slagen van deze actie echter niet geheel rekenen, daarom moet ook beschikt worden over luchtdoelgeschut. Schr. wijdt hieraan eenige beschouwingen en betoogt, dat de gesloten bombardementsformatie, welke noodzakelijk moet worden aangenomen om beschermd te zijn tegen aan vallen van jachtvliegtuigen, een zeer gunstig doel vormt voor het luchtdoel geschut. Van nachtbombardementen behoeft in koloniaal gebied weinig te worden gevreesd, omdat de vijand voor wat betreft de „grond" organisatie voorshands minder op het uitvoeren van nachtelijke ondernemingen zal zijn uitgerust. Evenwel, ook deze mogelijkheid van optreden van vijandelijke vliegtuigen bij nacht mag niet worden verwaarloosd want „les progrès en cette matière sont incessants". Vervolgens geeft Schr. enkele aanwijzingen met betrekking tot het bou wen van huizen en het aanleggen van woonwijken om het effect van lucht aanvallen zooveel mogelijk te verminderen, terwijl omtrent den luchtwacht dienst enkele beginselen worden genoemd. Als verbindingsmiddel bij laatst-

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 74