was gebleven. De divisie Masséna marcheerde langs de Etsch naar de Oostenrijksche flank, terwijl de divisie Augereau bij Areola over de Alpone gaande, in 's vijands rug zou komen. De 20 meter lange houten brug over dit riviertje werd echter verdedigd door 2 Oostenrijksche bataljons onder bevel van den majoor Westenroth. En alle pogingen van Augereau om de brug te bemachtigen leden schipbreuk op de heldhaftige verdediging der Oostenrijkers. NA POLÉON, die nu zelf naar de brug ging, om zijn soldaten aan te moedigen, geraakte daarbij bijna in gevangenschap toen zijn paard in den modder wegzakte, en hij slechts door de vereenigde krach ten van zijn broeder Louis, Marmont en 2 onderofficieren kon worden gered. Het verhaal, dat NAPOLÉON zelf een vaandel zou hebben gegrepen en tot op het midden van de brug voorwaarts gestormd zou zijn, is een fabel; welke nochtans Gros heeft geïnspireerd tot zijn beroemde schilderij van „Napoléon sur le pont d'Arcole"; het bij het eerste artikel van deze studie gevoegde beeld van NAPOLÉON geeft een gedeeltelijke reproductie van dit fabelachtige optreden. Eindelijk tegen den avond, toen een omtrekkende beweging langs den anderen Alpone-oever zich deed gevoelen, trok de kleine Oostenrijksche dekking terug; waarop de Fransche omtrekkende colonne, beducht voor eigen veiligheid, ook weer aftrok. Met het gevolg, dat de Oostenrijkers tegen middernacht de brug weder konden bezetten. De eerste dag van Areola was dus feitelijk en moreel een neder laag voor NAPOLÉON, en van overvalling in den rug der Oosten rijkers kon geen sprake meer zijn. Door gebrek aan besluitvaardig heid van Alvinczy ontkwam het Fransche leger echter wederom aan vernietiging; en NAPOLÉON's veldheerstalent zorgde wel voor de rest. Immers in plaats van nu zelf bij Verona over de Etsch te gaan en de Franschen in den rug te vallen, stelde Alvinczy zich tevreden met halve maatregelen: versterken van de in gevecht zijnde groepen, maar vooral geen manoeuvre. Op 16 Nov. kreeg men nu een herhaling te zien van de gevechten van den 15en; weder kon Augereau de brug bij Areola niet nemen, zoodat NAPOLÉON tegen den avond zijn troepen terugvoerde over de Etsch. Ook deze dag had dus geen van beide partijen iets opgele verd. In den nacht van 16/17 Nov. gelukte het NAPOLÉON echter om beneden Areola een brug te werpen over de Alpone, en nu begon hij op 17 Nov. opnieuw den aanval, waarbij aan beide zijden bitter werd gestreden. Eindelijk behaalden de beproefde Fransche troepen de overhand en trok Alvinczy terug met een totaal verlies van 6000 man (welk verlies hij echter naar vermeend beter kon dragen dan Napoleon's verliezen, welke alleen bij Areola 4500 man bedroegen; maar ook hier overwon de sterkste wil, niet de sterkste partij). 1127

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 7