1207 aflevering der jaargang 1935) het zeer lezenswaardig artikel verschenen is „Rusland in Asien, militargeographische Studie". Als verreweg het belangrijkste gebied wordt West-Siberië aangewezen (ongeveer het vierde gedeelte van Russisch Azië, Oost van den Oeral). „Westsibirien hat als Menschenreservoir, als Ernahrungs- und Rohstoffbasis überragende Bedeutung für ganz Russisch Asien." De ontzaglijke afstanden verschoonen het van elke bestoking door vliegtuigen. Schrijver acht het de belangrijkste politieke prestatie van het Sowjet-bewind, dat het in zijn „vijfjarenplannen" met ongelooflijke energie en doorzetting begonnen is aan de stichting van een grootsche industrie in West-Siberië met de bedoeling deze geleidelijk geheel aan te passen aan de oorlogsbehoeften, waardoor bereikt wordt„die Schaffung eines Wirtschafts- und Rüstungs- raumes zwischen den beiden Hauptfronten (Mandsjoerye en PerziëAfgha nistan), an denen sich voraussichtlich der Kampf Ruslands urn seine Stellung in Asien abspielen wird, des starken Mittelpfeilers, ohne den bisher die ganze Machtpolitik Ruslands, insbesondere die im Fernen Osten in der Luft hing." In het resumé worden de „Ernahrungsbasis" en de „Rüstungsbasis" afzonderlijk beschouwd. De tarwe-landbouw wordt thans uitgeoefend in het gebied der Zwarte aarde met ten zuiden daarvan dat der bruine aarde, dat als een strook door bijna geheel Siberië loopt en waarin de Trans-Siberische spoorweg is aangelegd. Dit gebied produceert voldoende voor de bevolking van Russisch-Azië, die op 30 millioen zielen wordt geschat. Het belangrijkste gedeelte ligt in West-Siberië, dat thans reeds het „Verre Oosten" moet bijspringen. Door uitbreiding, intensiveering en onderbrenging in collectieve bedrijven wordt gestreefd naar vergrooting der opbrengsten van landbouw en veeteelt (wol en huiden) De rijke bodemschatten van West-Siberië en de Oeral scheppen alle mogelijkheden voor de vestiging van een uitgebreide en veelvormige industrie. Reusachtige bedrijven zijn tot stand gebracht voor de winning van grondstoffen. Ruwijzer en steenkolen, producten van de zware industrie, worden thans reeds in groote hoeveelheden verkregen. Nochtans wordt het bereikte vaak overdreven voorgesteld de productie ligt totaal en per hoofd der bevolking nog ver beneden die der Westersche staten. Een „verwerkings-industrie" is echter nog nauwelijks aanwezig. Uitrusting en kleeding, bewapening, munitie, vliegtuigen enz. ten behoeve van de voort gaande versterking van het leger in het verre Oosten, moeten thans nog uit Europeesch Rusland worden aangevoerd. In het 2e vijfjarenplan zijn ten behoeve van deze z.g. „klein-industrie" belangrijke kapitaalsinvesteeringen uitgetrokken. De factor echter, die vooral door de groote afstanden ook na de schepping van de „kriegswirtschaftliche" basis, alles beheerscht, het trans portwezen, is tot nog toe vrijwel verwaarloosd (vele zijn de berichten, die ons bereiken van de vrijwel totale desorganisatie van het Russische spoorwezen) Wel is waar zijn door den aanleg van de „Turksibspoorweg" dé beide fronten van Russisch Azië dichter bij elkaar gebracht, doch voor de voor ziening van het Oost-Aziatische heeft deze weinig beteekenis. De vervoers capaciteit uit West-Siberië en Europeesch Rusland is nauwelijks voldoende om aan de thans reeds gevoelde behoefte te voldoen. Schrijver geeft aan het slot van den tegenwoordigen staat van West- Siberië als verplegingsbasis de volgende samenvatting a. Voedsel is voldoende aanwezig. b. Alle factoren voor het bestaan van een zware industrie en daarnaast van verwerkingsindustrieën zijn aanwezig, maar de totstandkoming is nog slechts weinig gevorderd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 97