1208 c. Het bestaande verkeersnet geeft niet de minste zekerheid, dat zal kunnen worden aangevoerd, wat bij een gewapend conflict noodig is en wat men er nu reeds kan maken. Het wordt na de uiteenzettingen duidelijk geacht, „weshalb Sowjetruszland einer kriegerisChen Auseinandersetzung im Fornen Osten vorlaufig aus dem Wege geht. Sind aber erst diese Mangel behoben, so darf man sicherlich auf eine aktivere Ostasien-politik gefaszt sein". The Journal of the United Service Institution of India, April '35 „Industrial mobilization bij Major-general H. Rowan Robinson. In dit artikel wordt een kort overzicht gegeven van de wijze, waarop de mdustneele mobilisatie in Amerika is gegroeid en hoe zij op het oogenblik is voorbereid Schrijver verwijst op zijn beurt naar een desbetreffende uitvoerige verhandeling in het Maart/April nummer van „The military Engeneer Het artikel geeft in kort bestek de wettelijke regeling weer en vermeldt de administratieve lichamen, die ten behoeve van deze voor bereiding in het leven geroepen zijn. Duidelijk zijn aangegeven: taak werk- verdeehng verhouding tot de „heads of the Army and Navy", het contact met nijverheid, handel, transport- en bankwezen. Revue du Service de l'Intendance militaire, Mei/Juni 1935. .De redactie heeft in deze aflevering plaats gegeven aan een bijdrage getiteld „l Examen et I achat des cuirs de tannage rapide pour l'Armee" aangeboden door den Luit.-Kol. van het Nederlandsche leger J. W. ten Have. Dit artikel is gewijd aan de moeilijkheden, die verbonden zijn aan de beoordeehng van ledersoorten, welke volgens snellooi-methoden bereid zijn. Deze moeilijkheden zouden de reden vormen, dat in vele legers min of meer conservatief, wordt vastgehouden aan het leder dat verkregeA is door de langzame kuiplooiïng met looibasten. En toch zou men hiervan kunnen afstappen, omdat zeer zeker door de snellere methoden goede ledersoorten verkregen kunnen worden tegen veel lagere prijzen. De groote moeilijkheid 1S ^enwel dat er n°S Seen betrouwbare beoordeelingsmethode bestaat. De snelloonng heeft een uitgebreide speciale lederchemie in het leven geroepen* vele physici hebben hun bijdragen voor analytisch onderzoek geleverd. Nochtans is de wetenschap er niet in geslaagd een feillooze methode aan te geven, hetgeen is toe te schrijven aan de onbegrensde mogelijkheid van combineering van looiextracten, activeeringsmiddelen, mechanische instal laties, en bovendien aan de zeer heterogene samenstelling van de grondstof de dierlijke huid. „Quant a present, ni la confession professionnelle, ni l'expérience ne suffisent pour examiner un cuir quelconque. l'Analyse chimique, les exa mens physiques et mecaniques ne nous conduisent qu'a un diagnostic avec toutes les incertitudes, qui s'y attachent". Daar er momenteel geen zekerheid biedende beoordeelingsmogelijkheid bestaat, blijft er niets anders over dan bij de aanschaffing preventieve maatregelen toe te passen teneinde van een goede kwaliteit verzekerd te zijn. Na het tegenwoordige Fransche systeem van aanschaffing te hebben besproken en verworpen, omdat het geen voldoende zekerheid betreffende kwaliteit geeft, doch naar zijn oordeel meer is afgesteld op het drukken der prijzen, geeft de overste ten Have zijn eigen idee over de te volgen aanschaffingsmethode. Deze komt hierop neer, dat rekening houdende met de specialisatie, waartoe de looiers wel hebben moeten overgaan voor elke ledersoort de meest daarvoor in aanmerking komende producenten worden uitgenoodigd proefleveringen te doen, waarvan de grondstoffen en bereidingsmethoden zijn gecontroleerd. De hiervan vervaardigde uitrusting stukken dienen onder alle weersomstandigheden te worden beproefd zoo mede op het geëigend zijn voor opschuring. Nadrukkelijk wijst hij er op, dat de beoordeeling dezer proeven en het rapporteeren hierover niet moet

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 98