f. De leider van de oefening moet (evenals bij alle andere oefe ningen) precies weten, waarheen de tegenpartij loopt, om eventueel een verloren gegaan spoor terug te vinden. Tot dit laatste echter niet te spoedig overgaan, want juist het zoeken naai' een verloren gegaan spoor is een goede oefening voor de brigade. g. De leider moet weten in welke volgorde de aan de tegenpartij opgedragen trucs zijn toegepast, als b.v. 1) Links of rechts van het spoor spoorloos in 't bosch ver dwijnen en b.v. 50 m verder 't spoor weder voort zetten. 2) Het spoor in tweeën of drieën splitsen en later weer bij elkaar laten komen. (Patr. Comdt. moet dan beslissen welk spoor hij zal volgen; in den regel het zwaarst beloo- pen spoor en indien zulks niet te constateeren is, één der sporen, waarbij snelheid van beslissing op den voorgrond staat) 3) Het tijdelijk volgen van een snelstroomend riviertje. 4) Het loopen in een cirkel en weer op het oude spoor terug komen. 5) Het achteruitloopen en het maken van een valsch spoor enz. enz. h. Spoorzoekers moeten vooral getraind worden in het vlug zien en volgen van een spoor, want men moet, een spoor volgende, ook kans zien de tegenpartij in te halen. i. Niet alleen moet beoefend worden het volgen van een spoor, maar ook 't opzoeken en daarna volgen van een spoor. B.v. bij een pas verlaten ladang laten nagaan in welke richting de menschen zich verwijderd hebben. Hierbij treedt ook vooral het beleid van den patr. comdt. op den voorgrond. j. Behalve 't oefenen der zich daartoe 't meest eigenende mili tairen (i.e. jachtliefhebbers), moet men niet vergeten het spoorzoeken bij anderen te ontwikkelen. 2. Leggen van hinderlagen. Bij nacht. Behalve de hieromtrent bestaande voorschriften (zie V.P.T.L.) moet men altijd het volgende in acht nemen a. De hinderlaag wordt gelegd zoo dicht mogelijk aan den weg (het pad) waarlangs men de tegenpartij verwacht. Om het overdreven uit te drukken moet men den loop van de karabijn in de borst van de tegenpartij kunnen drukken. 1228

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 16