b. Vuur staat hier ook weer op den voorgrond, eerst den vijand overvallen met vuur, daarna met de klewang te lijf gaan. Om een nachtelijke hinderlaag zoo goed mogelijk te doen slagen gaat men als volgt te werk De voor den vuuroverval bestemde manschappen legt men naast elkaar in het bedekte terrein langs den weg ('t pad). Aan het hoofd van de hinderlaag (d.i. aan de zijde vanwaar de vijand verwacht wordt) komt te liggen een militair met fijn ge hoor en scherp gezicht. Aan het andere einde van de hinderlaag komt te liggen de bri gade-commandant. Beiden hebben een uiteinde van het strak gespannen brigade- touw in handen, (er om denken, dat dit touw niet voor de brigade langs loopt, want dit zou tijdens den op den vuuroverval volgen den klewangaanval kunnen hinderen). Zoodra de aan het hoofd liggende militair de eerste menschen van de passeerende bende voor zich ziet voorbijgaan, geeft hij een kleine ruk aan het touw. De brig, comdt. is nu gewaarschuwd en op zijn qui vive. Zoodra de brig, comdt. de eerste menschen van de bende voor zich ziet. geeft hij 't sein tot den vuuroverval. (Bij vredesoefe- ningen aan te geven door de in hinderlaag liggende brigade te doen opstaan). Zoodoende heeft hij de meeste kans, dat 't grootste deel van, misschien de heele bende zich voor de hinderlaag bevindt. Bij oefeningen er altijd om denken, de tegenpartij op bloote voeten te laten loopen en zonder praten, zonder lawaai te maken en laten passeeren. Ook bij deze oefeningen er om denken, dat 't driedeelige ver band der brigade gehandhaafd blijft door b.v. de afdeelingen van den brig, comdt. en den panglima (10 a 12 kar.) in hinderlaag langs den weg ('t pad) te leggen en de afdeeling van den keutji (5 a 6 kar.) te bestemmen voor dekking trein en dekking hin derlaag naar achteren en op de vleugels. Bij dag. Het leggen van hinderlagen bij dag zal o.a. kunnen voorkomen als men vermoedt dat men, op patrouille zijnde, gevolgd wordt. Op een daartoe geschikt punt verdwijnt (terwijl de rest gewoon blijft doorloopen) de patr. comdt. met de voorste afd. van 5 man links en rechts van het pad in het terrein, onmiddellijk front makende naar achteren, hierbij een hinderlaag makende a cheval van 't pad. 1229

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 17