Dit moet vlug gebeuren, want als de rest van de brigade gepas seerd is, moet de hinderlaag opgesteld zijn. De panglima krijgt opdracht een b.v. honderd meter door te loopen en daarna halt te houden, om eventueel nog hulp te kun nen verleenen. Hij wacht daar tot de patr. comdt. met de in hinderlaag liggende manschappen weer is opgesloten. 3. Het omsingelen van huizen. Bij nacht. Hierbij treedt geruischloosheidop den voorgrond. In bewoonde oorden worden daartoe z.n. de schoenen uitge trokken. In den regel hebben echter in verzetsgebied tegenwoordig de soldaten reeds schoenen met gummizolen bij zich en late men hen die aantrekken. De brig, comdt. zorge vooral door uitvraging van den (spion) gids zich goed op de hoogte te stellen van de situatie van het huis. Dit vormt reeds een oefening op zich zelf (ondervraging van de bevolking) Men late altijd den berichtgever werken met teekeningen op den grond te maken, waar noodig met stokjes, lucifers e.d. De man wordt nimmer ondervraagd in de onmiddellijke nabij heid van de brigade. De brig, comdt. ondervraagt hem in de buurt van de brigade onder dekking van b.v. twee man. Bij ondervraging treden vooral op den voorgrond 1. Plaats van ramen en deuren. 2. Hoogte van de vloer. 3. Materiaal van de omwanding. 4. Idem van het dak. 5. Naaste omgeving (pagars, samenstelling en hoogte hiervan, afstand hiervan tot 't huis, bedekt dan wel open terrein enz.). Men werke altijd met uitdrukkingen als Noord, Zuid, stroomop, stroomaf, e.d. en nimmer met links, rechts e.d.! Weet de brig, comdt. voldoende, dan worden in de eerste plaats de panglima en de keutji volledig ingelicht. Vooral met het omsingelen van huizen werke men met de in drieën gedeelde brigade De beste situatie na de voltooiing der omsingeling met een bri gade van 15 kar. is de volgende (zie teekening) 1230

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 18