dan om en bij het halt houden maakt hij immer front naar achte ren! Ook vooral bij deze oefeningen zorge men steeds voor een van goede instructie's voorziene tegenpartij, hoe klein die ook mag zijn, die de diverse trucs van den inheemschen vijand toepast, daar dit ten zeerste de animo bij de doorzoekende afdeeling (dan wel afsluitende afdeeling) verhoogt. Steeds zal men echter deze tegenpartij, zooals ook bij andere oefeningen, op 't hart moeten drukken, dat zij er niet zijn om het van de kompenie te winnen, maar om de oefening te doen slagen. Hieraan mankeert vaak nog heel wat. 6. Schiethinderlagen van bergalfoeren. Deze oefeningen houde men altijd in geaccidenteerd terrein. De Bergalfoer (en zeer zeker die van W. Ceram) ligt niet in hinderlagen, waar onze kogels hem kunnen achtervolgen. Hij zorgt altijd weg te kunnen duiken in een of ander ravijn. Moet een patrouille noodgedwongen een pad of een weg volgen, dan is ons optreden bij een beschieting het volgende. a. De spits (één groep), waarvan zoo mogelijk de veldzakken door den trein worden meegevoerd, beweegt zich sprongs gewijze in den looppas van punt tot punt. Er om denken de sprongen niet te groot te maken. Na een sprong wordt de brigade geheel ingewacht, waarna op dezelfde wijze weer een sprong gemaakt wordt. Het komt er dus op aan, dat de cdt. van deze groep een goeden kijk heeft op het voor hem liggende weggedeelte, om van te voren te kunnen beoordeelen, tot welk punt de e.v. sprong gemaakt zal moeten worden (of dat er geen sprong behoeft te worden gemaakt; men moet ook leeren, waar noodig den troep te sparen). De patr. comdt., stelt de tijdstippen van aflossing van de spits vast, waarbij hij zich te onthouden heeft van het bepalen van vaste uren van aflossing. Deze hangen geheel af van het terrein, het uit houdingsvermogen van de betrokken groep enz. De manschappen loopen met de karabijn in de hand, haanpal naar rechts. Men geve de tegenpartij van te voren goede instructie, want al te licht is zij geneigd om op te groote afstanden te schieten dan wel in een richting te vluchten, die een Alfoer nimmer nemen zal. Wordt de spits tijdens 't nemen van een sprong beschoten, dan is het optreden als volgt(zie teekening) 1234

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 22