4. ENKELE OPMERKINGEN EN WENKEN NAAR AANLEIDING VAN GEHOUDEN GEVECHTS SCHIETOEFENINGEN door J. P. De meeste van onze schietterreinen bieden geen gelegenheid om met de schijven een vijand te imiteeren, m.a.w. de schijven moeten gewoonlijk „vast" blijven staan, wat o.m. het nadeel met zich brengt dat het element verrassing, hetgeen bij gevechtsschiet oefeningen juist van belang is, ten eenenmale is uitgeschakeld. Financieele bezwaren zullen wel de oorzaak van het bedoelde euvel zijn. Desniettemin is het toch te betreuren, want we trekken toch wel een al te groote wissel op de dikwijls zoo zwaar beproefde verbeeldingskracht van onze soldaten, wanneer b.v. bij een oefe ning in de verdediging wij de menschen moeten laten veronderstel len, dat de schijven die trouw den geheelen duur van die oefening „op de plaats rust" blijven staan, den vijand voorstellen die sprongsgewijs onze stelling nadert. Er zijn toch al zoo veel factoren uitgeschakeld die zich in het werkelijk gevecht voordoen, dat zoo'n gevechtsschietoefening ver dacht veel gaat lijken op de schoolschietoefeningen. Het nut van dergelijke gevechtsschietoefeningen moet dan o.i. dan ook zeer problematiek geacht worden. Wil de man gewend worden aan het gebruik van zijn geweer, karabijn, km., of pistool als oorlogswapen, dan is het ook noodig dat de oorlogsomstandigheden zooveel mogelijk worden nage bootst. Ongeveer eenzelfde gedachtengang als bovenstaande stond ons eenigen tijd geleden voor, toen we met de compagnie weer gevechts schietoefeningen zouden gaan houden. Gezocht werd naar een oplossing die: le. weinig kostbaar zou zijn en waarbij 2e. de troep nuttig tewerkgesteld zou kunnen worden, zonder dat dit invloed zou hebben op den gang van de oefeningen. Een van de oplossingen welke werd gevonden en ook uitgevoerd was als volgt. (Zie de figuren in de bijlagen). Tijdens de eerste (individueele) oefeningen werd het terrein verkend, teneinde een stelling te kunnen inrichten voor een sectie in de verdediging volgens de beginselen van A.T.V. II. Op de plaatsen waar de weerstandskernen zouden moeten komen werd een bamboepiket van voldoende lengte in den grond ge- 1239

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 27