BC worden BG en HC gelegd als aangegeven in de figuren; vervol gens worden BG en HC met de bamboes BC verbonden. Ook BG en HC worden geschoord op zoodanige wijze dat de hoek tusschen GB en AB stomp is (fig. 5). Duidelijk zal nu zijn dat het geheel gemakkelijk op en neer geklapt kan worden om BC als as (fig. 5 en 6). Wanneer nu de schijven worden aangebracht (fig. 1, 3 en 5), zal het raam door den vooroverhellenden stand van de bamboes AB en het gewicht van de schijven, indien het niet wordt tegenge houden, neerklappen in den stand aangegeven in fig. 6. Omgekeerd kunnen we het raam op eenvoudige wijze en vanaf eiken afstand opklappen, wanneer we de uiteinden G en H (fig. 4 en 'o)via een paar eenvoudige katrolletjes welke aan de piket ten E en F zijn bevestigd, met elkander verbinden door een staal draadkabeltje. Wordt in het punt D aan het kabeltje getrokken (zie fig. 6)dan zal het uiteinde G (en dus ook H) naar het piket- je E worden bewogen (dus H naar F). Dientengevolge zal A om hoog gaan, of m.a.w. het raam richt zich op. Brengen we nu in het punt D een ijzerdraad van voldoende lengte aan, dan zal het mogelijk zijn op eiken willekeurigen afstand, door aan den draad te trekken of dezen los te laten, de schijf op te klappen of neer te slaan. Bij de door ons gehouden oefening kwam de verdedigende stel ling van de sectie binnen enkele schietdagen gereed, alsmede een negental van de zoo juist beschreven ramen. Zooals ook op fig. 7 te zien is, werken achter de stelling een drietal posten opgericht, achtereenvolgens genummerd 1, 2 en 3. Deze posten waren telefonisch verbonden met de standplaatst van den leider van de oefening. Naar post 1 liepen de ijzerdraden van de schijven Al, BI en Cl, naar post 2 die van A2, B2 enz., terwijl op eiken post de betrokken man den naam ontving van het raam waarmede zijn ijzerdraad verbonden was. Gaf de leider de aanwijzing: „B2 op", dan werd dit door de tele fonisten herhaald en de man B2 trok aan zijn draad. Hierdoor werd het raam B2 opgeslagen en werden de schijven zichtbaar. Op de aanwijzing: „B2 neer" verdween de schijf weer. Zoo was het dus mogelijk vanuit een centraal punt de schijven in willekeurige volgorde en op onverwachte momenten te doen verschijnen en te doen verdwijnen. Het systeem werkte uitstekend en wij kunnen de verzekering geven dat de belangstelling en de animo voor deze oefening bij de manschappen, die vanuit de geheel bezette stelling op de doelen vuurden een ongekend hoogen graad bereikten. Welhaast overbodig is het om op te merken dat eveneens bij het ensceneeren van andere tactische omstandigheden een nuttig ge bruik van de beschreven schijfinrichtingen werd gemaakt. 1241

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 29