De onderhandelingen hadden een weinig vlot verloop, wat vooral was toe te schrijven aan het zonderlinge feit, dat het Directoire te Paris oorlogzuchtig was en zeer zware vredeseischen stelde, terwijl de krijgsman NAPOLÉON (in Mombello, en na den oorlog) veel vredelievender was, en bovendien weinig haast had om zijn hofstaat in Italië te verwisselen voor het politieke gekon kel in Paris, waarheen de vrede hem ten slotte zou moeten voeren. In het Directoire was weder eens oneenigheid ontstaan tusschen de gematigden en de waschechte revolutionnairen, en dreigde een staatsgreep. NAPOLÉON, die er niets voor voelde om zijn handen aan koud water te branden en zijn toekomst te compromitteeren, volstond daarom met een manifest van loyale trouw aan de Republiek, en zond generaal Augereau (aventurier, mauvais sujet, brutal, pas assez fin pour comprendre que son général en chef l'envoie se salir les mains dans une opération de police x)naar de hoofdstad om daar de zaken te regelen 2). In weinige uren had Augereau de oneenigheid beëindigd, 2 Directeuren gevangen genomen en 42 leden van den Raad van Vijfhonderd benevens 11 Senatoren gedeporteerd. Terecht merkt Bainville op: „Gelui qui aurait fait „fructidor ne pourrait plus faire brumaire 3), et Bonaparte, au „18 fructidor, a eu soin de ne pas opérer lui-même". Maar uiteindelijk moest de vrede er dan toch van komen, en werd zij den 18 October te Campoformido gesloten. En hiermede was tevens aan NAPOLÉON's zelfstandigen staat een einde geko men. Wat nu? De macht in handen nemen door met zijn leger naar Paris te marcheeren en daar het Directoire te verwijderen? Hij voelde er niets voor. De macht veroveren, daaraan ontbrak 1214 „Natur und das Geschick günstiger bedacht haben; ein scharfsinniger „und zugleich vielseitiger Geist, ein energischer, sich auf seine Kraft „verlassender Charakter, besitzt er Folgerichtigkeit im Denken, Reich- ,,tum der Sprache und viel Ruhe in seiner Haltung; vollkommen im „klaren über Dinge und Menschen, laszt er vertiefte und weitsichtige „Plane ahnen, paszt sich jedoch immer dem Maszstabe der Zeit an. „1st dieser Charakter verbittert, so ist es wohl möglich, dasz er an der „Rache Vergnügen findet, sich zum Schlechten hinreiszen laszt und „es dann systematisch betreibt. Sein Vorbild kann sehr wohl im „Tacitus oder im Plutarch zu finden sein". Kircheisen I, a.b., blz. 133. b Jacques Bainville: Napoléon. Paris, Arthème Fayard et Cie, 1931 blz. 104. 2) Om niet door Augereau te worden verraden, stuurde Napoléon den vertrouwden generaal Bernadotte mede. 3) 18 fructidor (4 Sept. 1797), de dag waarop Augereau de staatsgreep der gematigde Directeuren verijdelde. 18 brumaire (9 Nov. 1799), de dag waarop Napoléon het Directoire om verwierp en het Consulat stichtte van 3 Consuls, waarvan hij de Premier Consul werd. (Zie hierna).

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 2