5. ARTILLERIEBESTRIJDING (Slotzie I. M. T. 1935, Nr. 11) door W. G. VAN VOSS, Kapitein der Artillerie. IX. Samenwerking met vliegtuigen. Juist bij artilleriebestr ij ding zal luchtwaarneming vaak onont beerlijk zijn. Echter moet in het oog worden gehouden, dat een waarnemer alleen dan een juiste ligging der schoten kan melden, indien hij hierin niet door vijandelijke vliegtuigen wordt gestooid. Vechten en waarnemen zijn twee dingen, welke met samengaan. De waarnemer moet door eigen jagers beschermd worden m het rayon, waarbinnen hij optreedt. In dit rayon moet dus tijdens de volvoering van zijn opdracht de overmacht in de ucht ver kregen en behouden worden. Aangezien het verschijnen ter plaatse met verrassing zal kunnen geschieden, zal het tijdelijk verkrijgen van de overmacht wel niet zooveel moeite kosten het behouden daarvan daarentegen wel. Het is dus van het grootste belang dat de taak van den waarnemer in den kortst mogelijken tijd afloopt hierop moet dus alles zooveel mogelijk ingesteld worden, vijandelijke artillerie wordt-ook al zijn de P^tsenhiervan bekend zoo lang mogelijk ongemoeid gelaten, en eerst buite werking gesteld, kort voor het moment dat zij ons de Smotste moeilijkheden, c.q. verliezen kan toebrengen De mogelijkheid is dus zeer groot, dat van de vijandelijke artillerie een aantal bat terijen zijn aangepeild, waarop nog niet geschoten is. Wordt nu een af deeling artillerie aangewezen - in het voorbeeld is aange nomen een afdeeling Veld om een bepaald aantal vijandelijke batterijen te neutraliseeren en krijgt deze afdeelmg een waarne mingsvliegtuig ter beschikking, dan is het van zeer groot belang dat deze waarnemer zoo vlug mogelijk afgedankt wordt Boven dien moet van de grondgedachte worden uitgegaan, dat de waar- teniet "staaf is. om de bekende vijandelijke batter^» nieuw op te sporen, daar dit in de eerste plaats veel te veel j kost terwijl in de tweede plaats hij de batterijen alleen dan zal ontdekken, wanneer zij toevallig op dat moment aan het schieten zijn Er zal dus een andere wijze van werken gevonden moeten J 1245

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 33