worden, hetgeen bijv. op de volgende manier plaats zou kunnen vinden. De waarnemer krijgt, voordat hij opstijgt, de coördinaten en de volgorde op van de doelen, waarop achtereenvolgens wordt ingeschoten. Hij zoekt nu de gegeven coördinaten van de doelen in het terrein op, legt ze vast (de vija. batterijen zelf behoeft hij niet te zien). Is hij hiermede klaar, dan meldt hij zich boven het L.W.S. met bijv. het sein gereed om waar te nemen en van nu af aan verloopt alles automatisch. De inschietvuren worden vol gens een schema afgegeven met een tusschenruimte van 5 mi nuten, minder is niet gewenscht, daar de mogelijkheid van her halen van de waarneming moet openblijven. Een éénmaal afge geven inschietvuur kan niet meer herhaald worden. Het sein „melden", dat normaal na afloop van een snelvuur wordt uitge legd, zou kunnen vervallen. Dit moet echter in de instructie van den waarnemer vermeld worden. Ook de doelverandering ge schiedt in de opgegeven volgorde, indien na het sein „begrepen" van het L.W.S. (na de ontvangst van de melding omtrent de ligging der groep) de batterij klaar gemeld wordt, dan beteekent dit, dat de batterij klaar staat op het volgende doel. Dit klaar melden heeft eerst plaats ongeveer 30 sec. voordat volgens het schema gevuurd moet worden, niet eerder. Welke batterij schiet, is voor den waarnemer niet van beteekenis, hij geeft de waar nemingen immers op ten opzichte van de lijn gemiddelde plaats artillerie doel. Een en ander is in een voorbeeld vast te leggen, welk voor beeld in elk ander geval weer anders zal moeten zijn. In het hieronder volgende voorbeeld, dat opgemaakt is voor een Afdee- ling Veldartillerie van 3 batterijen a 4 stukken, is aangenomen dat de vijandelijke batterijen aangepeild zijn door den L.M.D. en gedeeltelijk door luchtwaarneming in een vroeger stadium van het gevecht. Als minimum tijd benoodigd voor doelverandering is aangenomen 3 minuten. De waarnemer moet tevens bekend zijn met het feit, dat tijdens een der inschietvuren op een ander doel waarop reeds is ingeschoten een uitwerkingsvuur wordt afgegeven. Het schema geeft tevens aan, hetgeen maximum in ruim een uur tijds met een af deeling Vd. te bereiken is. Uit het voorbeeld kan verder nog worden opgemaakt, dat de waar nemer een half uur na melding boven het L.W.S. wederom afge dankt kan worden, terwijl in dien tijd 6 inschietvuren zijn ver- loopen. In Batoe-Djadjar werd tijdens den schietcursus D. van 15 29 April 1933 een serie van 6 inschietvuren tegen opgegeven coör dinaten beproefd, welke vuren met een tusschenruimte van 5 minuten werden afgegeven volgens een vastgesteld schema. Bij deze proef is het volgende gebleken 1246

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 34