10. Steeds meer komt tot uiting dat de grootste moreele uit werking wordt verkregen door korte, krachtige vuurstooten. Om deze vuurstooten snel op verschillende plaatsen uit te voeren, is het noodig dat over vuurmonden wordt beschikt, welke snel van het eene doel op het andere kunnen overgaan en welke bovendien een vrij groote vuursnelheid gedurende enkele minuten kunnen bereiken. Vandaar dat van een modernen lichten veldhouwitser geëischt wordt, dat hij over een groot zijdelingsch schootsveld beschikt (spreidaffuit)bovendien dat gedurende enkele minuten een vrij groote vuursnelheid bereikt moet kunnen worden. Zelfs aan het moderne veldkanon (7,5) wordt tegenwoordig de eisch gesteld, dat het een spreidaffuit moet hebben. Bovendien minstens 3 ladingen. 11. Beschikt men over modem materieel is de lichte veldhou witser de aangewezen vuurmond voor artillerie-bestrijding. Evenwel is het gewenscht om de opvolgende vuurstooten te doen afgeven door verschillende kalibers. 12. Bij het nagaan van het materieel waarover wij h.t.l. be schikken, komen wij tot de conclusie, dat de 7.5 Vd. beter ge schikt is voor artillerie-bestrijding dan de 10,5 Hw. Ons gemoder niseerde veldkanon komt de eischen, welke tegenwoordig aan het moderne materieel gesteld worden, zeer nabij, met uitzonde ring van de spreidaffuit, welk nadeel echter bij het lichtere kaliber niet zoo zwaar weegt. Alleen is het noodzakelijk -indien tech nisch uitvoerbaar om tot invoering van meerdere ladingen over te gaan. Toch kan de Hw. door de groote moreele uitwerking van het enkele schot bij de neutralisatie der vijandelijke artillerie niet gemist worden. Een combinatie van beide is aan te bevelen, waar bij zooveel mogelijk gestreefd moet worden om de neutralisatie tot stand te brengen door middel van 2 vuurstooten van 7,5 Vd. en 1 van 10,5 Hw. De afdeeling Bg. is uit hoofde van haar geringe dracht alleen geschikt voor den artilleriestrijd tot op afstanden van maximum 6000 m. 13. Met luchtwaarneming is het mogelijk om zeer snel op een bepaald aantal doelen in te schieten. De methode is nader uitge werkt in IX. Zij behoeft niet alleen toegepast te worden bij artil lerie-bestrijding, zij zal ook in andere gevallen waar dat noo dig mocht zijn in toepassing kunnen worden gebracht. De methode leent zich voor G. zoowel in vlak als in geaccidenteerd terrein, zij is echter uitgesloten voor G.K. 14. Daar de doelverandering bij de 7,5 Vd. minder tijd kost en dit geschut een grooter rendement heeft dan de 10,5 Hw., is bij artillerie-bestrijding de afdeeling Vd. de aangewezen afdeeling om samen te werken met luchtwaarneming. 1255

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 43