b) overgang van de bergartillerie en infanterie G.Tn. van het le-echelon op vlotveren tusschen 9 u. vom. en 4 u. nam. Een deel der overzetmiddelen sub. a onderhoudt de overvaart voor aanvoer van munitie enz. en afvoer van gewonden e.d. Ondertusschen dringt dit eerste echelon op den vijandelijken oever door en neemt tenslotte een bruggenhoofdstelling van de vereischte breedte en diepte in, welke voor het standhouden gedurende den nacht wordt versterkt. 2e-phase. Bouw van een lichte-colonnebrug met voorbereid ma terieel bij het invallen der duisternis, voltooiing van deze pon tonbrug vóór middernacht en gebruik van deze brug voor over gang van het gros der infanterie en artillerie vóór het aanbreken van den volgenden dag. 3e-phase. Terwijl de aldus overgegane hoofdmacht der ver sterkte Divisie vanuit de bruggenhoofdstelling bij daglicht weer tot den aanval overgaat, wordt op dezen tweeden gevechtsdag op last van de hoogere legerleiding tusschen 11 u. vom. en 3 u. nam. een tweede lichte-colonnebrug uit nog in reserve gehouden voorbereid pontonmaterieel geslagen, ongeveer ter plaatse van de vernielde permanente brug in den hoofdverkeersweg. De hoofd aanval der Divisie heeft nl. Zuidelijk van dezen verkeersweg op een secundair wegenstelsel plaats gevonden. Tegelijkertijd wordt op hetzelfde punt aangevangen met den bouw van een noodbrug van niet-voorbereid materieel geschikt voor alle bij de troepen macht voorkomende voertuigen. Om 3 u. nam. beschikt men dan over twee drijvende lichte bruggen (elk 100 m lang) uit voor bereid pontonmaterieel. Zoodra nu de aanvoer voor de Divisie over de meer Noordelijk gelegen 2e-brug in den grooten weg is verlegd, wordt de eerstge- slagen divisie-brug afgebroken en onder bescherming van de duisternis naar de benedenstrooms gelegen 2e-brug verhaald en deze brug met behulp van dit materieel versterkt tot een zware brug. Omstreeks 1 u. vom. in den tweeden nacht beschikt men dus over een brug in den grooten weg geschikt voor alle verkeer. Als dan in den loop van den derden dag (of later) de noodbrug gereed komt, neemt deze het verkeer over. De pontonbrug wordt afgebroken en het voorbereid en transportabel materieel volgt weer de oprukkende troepenmacht, om eventueel na aanvulling bij een volgenden rivierovergang dienst te doen. Het hier geschetste verloop is daarom „modern" te noemen omdat S. in de periode b der eerste phase den brugslag opzette lijk achterwege laat en deze eerst laat aanvangen in de tweede phase onder bescherming der duisternis, wanneer de aanval op den vijandelijken oever zoover is gevorderd, dat een bruggen hoofdstelling wordt ingenomen, die de plaats van den brugslag 1258

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 46