onttrekt aan artillerievuur met grondwaarneming. De lichte artil lerie en infanterie G.Tn. van het eerste echelon (A.T.V. II art. 220(4)) laat S. dus noodgedwongen overgaan met veren, die wel iswaar een beperkte capaciteit hebben, doch veel minder kwets baar zijn voor het vijandelijk artillerievuur en voor de van 8 a 9 u. vom. af optredende vijandelijke vliegers slechts een mager doelwit vormen. Direct vuur van infanteriewapens op de rivier is in deze periode niet meer te verwachten, nadat de eerst over gezette infanterieafdeelingen den vijandelijken oever en onmid dellijke omgeving hebben gezuiverd (A.T.V. II art. 220(2)). Ondanks het feit, dat omstreeks 9 u. vom. over 4 pontonveren wordt beschikt en er eenige uren later nog evenzooveel bijkomen uit het vrijgekomen materieel van den eersten infanterie-over- gang, duurt het tot 12 uur 's middags vóórdat één batterij bergartillerie volledig is overgezet en bevindt de geheele afdee- ling zich pas om 4 uur nam. op den vijandelijken oever. Ik meen hierop met nadruk nog eens de aandacht te mogen vestigen, aan gezien ik wel eens een ongemotiveerd optimisme in dit opzicht heb vastgesteld. Bij een troepenoefening zag ik twee bataljons infanterie gemarkeerd door vlaggen in 10 minuten tijd een rivier overgaan op één aanvalsvonder uiteraard zonder voorkennis of goedkeuring van den Leider. De noodzaak van het verschuiven van den hrugslag ten behoeve van het gros naar een tijdstip „sobald es die Verhaltnisse gestat- ten" (Brückenbau I blz. 25 en 59) en niet „dés que le ravitaille- ment des troupes l'exigera" zooals de toenmalige Fransche Ko lonel Baills min of meer bepleit o.a. in zijn werk „Franchissement de Fleuves par les Armées modernes", wordt na den wereldoor log wel algemeen erkend (vergelijk A.T.V. II pt. 221(3)). Zoo zegt Generaal-Majoor Kuntze in Vierteljahreshefte für Pioniere (V.P.) 1935 no. 3 in zijn „Betrachtungen" na een beschrijving van den bekenden Marne-overgang der Duitschers in Juli 1918 „Wenn ein Flusz verteidigt wird, wird man Brückenschlage nicht mehr unmittelbar an das Übersetzen anschlieszen können, sondern erst dann, wenn ein beobachtetes feindl. Artl. Feuer, aber auch feindl. Luftangriffe auf dem Flusz ausgeschaltet sind. Das bedingt aber Gewinn eines tiefen durch zahlreiche schnelle Fahren oder zahl- reiche Stege mit dem diesseitigen Ufer verbundenen Brücken- kopfstreifens und Schutz gegen feindl. Bomber durch starke Luft- schutz- und Luftstreitkrafte. Verlegen der Brückenschlage in die Nacht wird immer anzustreben sein. Die Brücken müssen dann schnell gebaut werden um die Dunkelheit für den Übergang aus- nützen zu können. Die Brücken müssen sich schnell zu Fahren zerlegen lassen und schnell verlegbar sein um Verluste zu ver meiden und die Verbindungen über den Flusz der jeweiligen taktischen Lage anpassen zu können". 1259

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 47