overzetten zijn dezelfde als de drijvende steunpunten der lichte brug, die overigens vooral ook met vaste steunpunten (verstel bare schragen) is uitgerust, o.a. wegens de geringe kwetsbaarheid hiervan tegenover drijvende. De waarheid hiervan is in den we reldoorlog bij herhaling gebleken, o.a. bij den reeds genoemden Piave-overgang. Slechts dit lichte materieel wordt ingezet in de eerste phase, terwijl men met het gebruik van het kostbare ware materieel wacht tot in de 2e-phase de plaatsen van den brugslag meer veilig zijn gesteld. De beschrijving van het Engelsche folding boat equipment (M.E. Vol. Ill pamphlet no. 2 1934) vangt aan met de mededeeling „The object of the equipment is to provide a method of getting light vehicles across a river in immediate sup port of an attack, overcoming the delay must occur before the construction of a medium pontoon bridge is possible". Het ■probleem is echter door deze scheiding in een lichten en zwaren bruggetrein nog geenszins opgelost, wanneer een modern leger vechtwagens in het voorste echelon mee wenscht te voeren, waartoe dan ook overzetmiddelen beschikbaar moeten zijn. Met het Engelsche folding boat equipment kunnen op 4%-tons veren of de lichte 41/2-tons brug lichte vechtwagens tot dit gewicht worden overgevoerd. Mogelijk ligt een vollediger oplossing in de z.g. Schwimmkampfwagen. Vermeldenswaard is misschien het idee van den vindingrijken Col. Baills in de R.G.M. Dec. 1932, waar bij verrassing tegelijk met den eersten infanterieovergang vóór dag- aanbreken in één uur tijd een pontonbrug wordt geslagen en in 15 minuten door de 23 „chars" der Divisie wordt benut. Deze ko men dus nog" op tijd om bij het vooruitgaan der infanterie uit een uitgangsstelling 1% a 2 uur na den eersten overgang, den aanval in te leiden, terwijl de brug vóór de komst der vijandelijke bom menwerpers wordt teruggenomen naar den eigen oever „par conversion". Aangezien het Engelsche leger in de laatste jaren in belangrijke mate is gemotoriseerd en gemechaniseerd en tevens zijn brug- materieel geheel heeft vernieuwd, moge een korte opsomming van dit moderne materieel hier volgen, dat beschreven is in R.E.J.-Sept. 1934 en verder in de nieuw verschenen voorschriften M.E. Vol. Ill part. I en II pamphlet 1, 2 en 3 en in M.F.E. Vol. I. De over gangsmiddelen bestaan uit le. een kapok assault bridge equipment" voor infanterie met eenen en in noodgevallen „pack loads" d.w.z. Cavalerie met eenen, draagpaarden, rij- en motorrijwielen, e.d. 2e. een „folding boat equipment" bestaande uit dichtklapbare houten booten van „plywood" met een gewicht van bijna 400 kg en 3, 6 ton draagvermogen bij 9 inch boord geschikt om als single boat 20 gewapende manschappen over te zetten. Tevens kan men er 3 en Wz tons vlotten van maken en een 4%-tons lichte colonne- 1262

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 50