vor zu bekommen war mit einer der Gründe für das Kleben der Truppe an den Straszen und Orten. Der Maasübergang zeigt be sonder s deutlich die Notwendigkeit einer sehr reichlichen Ausstat- tung mit leicht tragbaren Gummi-oder ahnlichen Booten für das erste Übersetzen". In het V.P. 1935 Nr. 3 blz. 164 wordt dezelfde opmerking gemaakt. Sedert kort hebben wij ook eenige exemplaren van deze rubber booten in beproeving, echter niet in voldoend aantal en niet met den bijbehoorenden bovenbouw om hieruit lichte bruggen te ver vaardigen. Omtrent de bruikbaarheid van dit materieel is het laatste woord nog niet gesproken. Het lichte gewicht (bijv. 85 kg voor een boot voor 14 man) en de snelle gebruiksvaardigheid vormen een enorm voordeel. De houdbaarheid van het rubbermaterieel, minder dan de kwetsbaarheid bij onze vermoedelijk weinig dichte fronten, zal van beslissenden invloed zijn en is momenteel nog niet vast te stellen. In de uitrusting van het Engelsche leger is het rubber- materieel niet opgenomen. Men heeft hier na lang beraad voor alle booten hout gekozen in plaats van metaal, waaromtrent in R.E.J. Sept. 1934 blz. 378 wordt vermeld: „One of the factors that decided us on wooden construction was the greater resistance to small arms fire and the greater ease of repair in the field; the plywood is to a large extent self-closing to bullet punctures, which can also be plugged very simply, while metal skins are apt to tear. Plywood is, however, not ideal for all the climatic conditions, in which our army may have to operate, particularly as the pontoons in transport cannot be protected from the direct rays of the sun, nor even in store can they be protected from the effects of very low humidity. Whille we are satisfied, that the present design is the most satisfactory for general service, we would not be averse to a substitute for the plywood skin for use in special conditions if a suitable one could be found. Various metal or alloy sheetings have been or are being tested; some fail on the weight for strength question, some on insufficient resistance to corrosion without continuous maintenance and some on unsuitability for combining with the present frame work". De nieuwe Amerikaansche pontons zijn deels van „lichtmetaal", de oude Duitsche en nieuwe Fransche van plaatstaal, de Italiaan- sche van hout. Men bemerkt hier dus „l'embarras du choix". De hoeveelheid materieel. In het voorbeeld in I.M.T. 1933 nr. 5 worden ten behoeve van den overgang der versterkte Divisie totaal 96 pontons ingezet, t.w. 48 voor het overzetten van de infanterie op 4 plaatsen (2 per Regt. vak), waar elk 9 pontons in gebruik en 3 in reserve zijn; 24 extra voor de 4 veren, t.w. elk een vlot a 2 pontons, 2 steigerpontons 1264

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 52