werk „Beispiele von Fluszübergangen" zegt Generaal von Königs- dorfer naar aanleiding van het aankomen van een Divisie van het XlXe Duitsche Legerkorps aan de Maas bij Fumay in Augustus 1914 zonder bruggetrein (die bij het spoorwegvervoer was achter gebleven): ,,Der Fall ist ein Schulbeispiel für die Notwendigkeit und den Wert von motorisierter Brückentrains" en naar aanleiding van een vertraging van 6 uur in het gereedkomen van een brug over de Maas voor het VlIIste Reserve-Korps op 26 Augustus wegens een tekort aan brugmaterieel en het verzamelen van noodmaterieel ter plaatse: „Auch dieser Vorgang ist ein Hinweis, dass eine Truppe an einen Flusz mit nicht weniger Brückengerat kommen darf, als der Flusz verlangt und dasz Beitreiben erst wahrend eines Brückenschlages zu spat ist; man musz beigetrie- benes Behelfsgerat auf beigetriebenen Fahrzeugen schon mit- bringen". Samenvatting. Deze beschouwingen resumeerend komen wij tot de volgende samenvatting: 1. Brugslag ten behoeve van het gros der troepen zal bij een gewelddadigen rivierovergang in de toekomst practisch slechts plaats vinden onder bescherming van de duisternis (c.q. nevel- scherm op uitgebreide schaal) en moet binnen enkele uren kunnen worden uitgevoerd. Drijvende bruggen moeten zoo mogelijk over dag snel in veren kunnen worden uiteen genomen. 2. De kritieke phase bij een rivierovergang is niet gelegen in den eersten overgang der infanterie, maar in het al of niet wel slagen van den sub. 1 bedoelden brugslag en de mogelijkheid van benutten en handhaven dezer bruggen in de 2e en 3e phase. Dit komt in den tekst van ons A.T.V. II niet tot uitdrukking. 3. Door de ontwikkeling der strijdmiddelen na den wereldoor log, t.w. doorgevoerde motoriseering en mechaniseering, sterk ver hoogde vuuruitwerking en bedreiging uit de lucht, is men gekomen tot een splitsing van het materieel in een lichte en zware groep. 4. Door vergrooten van de tijdruimte tusschen den eersten overgang met de lichte middelen en den brugslag door middel van het zware materieel en de tijdwinst, die de verdediger hierdoor verkrijgt voor het verplaatsen van zijn reserves voor den beslis- senden tegenaanval, wordt de kritieke phase bedoeld ad. 2 weder om vergroot en ziet men een strooming in de richting van verleg ging van het tijdstip voor den eersten infanterie-overgang' van het vroege ochtenduur naar de avondschemering, waardoor de brugslag direct kan volgen. 5. Het tijdstip van het gereedkomen van een brug is niet zoo zeer afhankelijk van de snelheid van den brugslag zelve, als van de zorg voor tijdigen aanvoer van het materieel en het verbeteren (gereedkomen) der toegangswegen (op- en afritten). 1268

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 56