2. DE TRAGEDIE HENTSCH door E. T. KOPPEN, Kapitein der Artillerie. In de Januari Maart aflevering van de Deutsche Rundschau troffen we een artikel aan van Bernhard Poll getiteld „Die Tra- gödie Hentsch", bij welk artikel, als facsimile, het verslag is gevoegd van overste Hentsch over zijn reis naar het front van 8 tot 10 September 1914. Dit is de eerste maal, dat het origineele verslag van Hentsch in zijn oorspronkelijken vorm en geheel volledig in druk is gepubliceerd geworden. Hoewel reeds meermalen in de vakliteratuur over het aandeel van dezen stafofficier in den slag aan de Marne artikelen zijn verschenen, zullen toch vermoedelijk vele lezers met belangstel ling kennisnemen van dit verslag. We hebben wel eens twijfel hooren uiten over de juistheid van de beweringen omtrent het verleenen van een zoo verstrekkende volmacht als door generaal van Moltke aan overste Hentsch zou zijn gegeven geworden. Het betrekkelijke verslag, hetwelk slechts enkele dagen na diens terugkeer van zijn frontreis door Hentsch werd ingediend, neemt hieromtrent echter allen twijfel weg. In het kort moge hieronder, ter oriënteering, worden weerge geven hoe de algemeene toestand gedurende de eerste dagen van September aan het westfront was en hoe het kwam, dat generaal von Moltke het noodig oordeelde, om een stafofficier naar de verschillende legers te zenden, om persoonlijk contact op te nemen met de A.O.K.'s. O De Duitschers zijn in opmarsch in Frankrijk van west naar oost resp. met le A. onder von Kluck, 2e A. onder von Bülow, 3e A. onder von Hausen, 4e A. onder den hertog van Würtemberg en 5e A. onder den kroonprins voorts nog 6e en 7e A. Over het geheele front geslagen, wijken de Fransche en Engel- sche legers terug naar het hart van het land. De vervolgende Duitsche legers rukken steeds verder op in een tempo, zoo snel, O In dit artikel komen enkele afkortingen voor. O.H.L. voor oberste Heeresleitung A.O.K. voor Armee Oberkommando A. voor Armee A.K. voor Armeekorps K.K. voor Kavaleriekorps. 1217

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 5