voldoende gezichtsscherpte, of een urethritis venerea (gonorrhoe) bleek te hebben en zat er niet anders op, dan hem af te wijzen. De keuringen geschiedden in den regel ten huize van den we- dana een enkele maal ook bij den assistent-wedana van de streek, waar geworven werd. Van heel veel belang bleek een goede voorbereiding van de zijde der Inlandsche hoofden te zijn. Men mag gerust aannemen, dat er van het geheele werven niet veel terecht komt, indien deze niet de noodige activiteit betrachten inzake het tijdig ver zamelen der candidaten. Op een aantal plaatsen bleek in dezen duidelijk nalatigheid en waren de resultaten dan ook beneden peil. Het is wellicht dienstig, indien in het kort de wijze van werven en keuren, zooals die door ons is toegepast, wordt uiteengezet. De eerste voorbereidingen worden door den wervingsofficier getroffen. Deze bepaalt de plaats, waar gekeurd zal worden, schrijft brieven aan regenten, wedana's en assistent-wedana's. Het zijn voornamelijk de assistent-wedana's, die met behulp van hun onderhebbende loerah's de candidaten dienen te verzamelen op den van te voren vastgestelden dag. Aan hen is ook een voor- loopige schifting opgedragen van de gegadigden. Wanneer de loe rah's hun plicht goed doen, mogen bij den wervingsofficier geen personen worden voorgebracht die le. Kennelijk jonger dan 18 en kennelijk ouder dan 25 jaar zijn. Dit toch zijn de grenzen, waarbinnen de Javanen kunnen worden aangenomen bij eerste dienstverband. Bij Amboineezen en Menadoneezen zijn de grenzen, zooals wellicht bekend zal zijn, ruimer. Hier mogen personen tot en met 30 jaar oud worden aangenomen. 2e. Een lichaamslengte hebben van minder dan 155 centimeter. De loerah behoort m.a.w. in twijfelgevallen aan het meten te gaan. 3e. Niet kunnen lezen en schrijven. Deze eisch is min of meer een persoonlijke opvatting van den wervingsofficier. Het ging mij wel eens aan mijn hart, dat een paar stevige flinke tani's, op grond van hun analphabeet zijn, werden af gewezen. De wervingsofficier legde mij echter uit, dat het niet kunnen lezen en schrijven een zoodanige handicap is in de opleiding van den modernen soldaat, dat hij degenen, die het niet al thans gedeeltelijk meester waren, niet wilde accepteeren. 4e. Gevangenis-straf van meer ernstigen aard achter den rug heb ben of van wie bekend is, dat zij zich op andere wijze hebben misdragen. 5e. Kennelijk ziekelijk of buitengewoon zwak zijn. 6e. Gehuwd zijnde, meer dan een kind hebben. 1272

Indisch Militair Tijdschrift | 1935 | | pagina 60